Menu
menu Adres
menu Historia
menu Patron
menu Nauczyciele
menu Bezpieczny Internet
menu Stow. Absolwentów

Aktualności

 SPIS PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2014/2015 (w formacie *.docx)

---------------------------------------------------------------------------------------------

29 kwietnia 2014 r. odbyły się w naszej szkole, już po raz kolejny Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.  Do rywalizacji przystąpiło dwanaście drużyn składających się z uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu.

Zawody obejmowały trzy etapy: pisanie testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielanie poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przejazd zawodnika rowerem przez tor przeszkód.

Uczestnicy konkursu mieli okazję obejrzeć pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu  strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Radymnie. W pracowni żywienia i usług gastronomicznych na zawodników czekał poczęstunek i zimne napoje, przygotowane i serwowane przez uczniów i nauczycieli tego kierunku.                                                                                                                                                    

Po zaciętej rywalizacji, Komisja turniejowa w składzie:

Janusz Sieradzki – prezes Jarosławskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Wiesław Szpunar – członek Jarosławskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Janusz Rejzer – z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu, Grzegorz Lorenowicz – asystent Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu oraz Marlena Banaś – studentka  pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu wyłoniła tegorocznych zwycięzców:

W kategorii Szkoła Podstawowa:

I miejsce:  Wiktoria Dulińska, Rafał Bartnik, Aleksander Bała, Wiktoria Matwij  ze  Szkoły Podstawowej w Pełkiniach,
  II miejsce: Mateusz Olejarz, Aleksandra Kulpa, Arkadiusz Bechta, Katarzyna Tkaczyk  ze Szkoły Podstawowej  nr 7 w Jarosławiu,
 III miejsce: Sandra Kaszycka, Mateusz Siwoń, Martyna Trybulska, Kamil Zub  ze  Szkoły Podstawowej w Łowcach.

W kategorii Gimnazjum:

 I miejsce:  Dawid Sosnowy, Kamil Kuźniar, Daniel Duda  z Gimnazjum w Węgierce,
    II miejsce:  Maciej Mulawka, Jakub Sidor, Kamil Płoszaj z Gimnazjum w Pełkiniach,
    III miejsce: Seweryn Siwuń, Krystian Siwuń, Hubert Todmański z Gimnazjum w Łowcach

Ufundowane przez  Starostwo Powiatowe w Jarosławiu nagrody i  pamiątkowe dyplomy  wręczyli zwycięzcom i ich opiekunom:  Zofia Karwańska – etatowy członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego, Tadeusz Zając – radny Powiatu Jarosławskiego oraz Zbigniew Petynia – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie.

Małgorzata Lipecka

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka Szkolnego Koła Caritas

28 kwietnia br członkowie Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami:Panią Małgorzatą Krupą, ks.Marcinem Lorencem oraz Panią Anną Pacek uczestniczyli w wycieczce na Kalwarię Pacławską. Wyjazd miał charakter modlitewno-rekreacyjny, uczniowie i nauczyciele chcieli w ten sposób podziękować za dar kanonizacji Świętego Jana Pawła II a przy okazji lepiej się poznać. Ksiądz Marcin odprawił Mszę Święta, chętni mogli skorzystać ze spowiedzi, każdy mógł kupić pamiątkowe dewocjonalia. Po chwili modlitwy i skupienia był czas na poznanie historii Sanktuarium, którą przybliżył jeden z zakonników opiekujacych się świątynią. Dzieje cudownego obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej były fascynujace, dziś mogłyby posłużyć jako gotowy scenariusz do filmu sensacyjnego.Finałem wycieczki było wspólne ognisko, podczas którego uczniowie i nauczyciele mieli możliwość poznania się wzajemnie z zupełnie innej strony.

Pogoda i humory były rewelacyjne, słońce na niebie i dobry nastrój sprawiły,że nikomu nie chciało się wracac do domu.Wszyscy zgodnie stwierdzili,że już trzeba planować kolejny wspólny wyjazd.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Święto Konstytucji 3 Maja

25 kwietnia 2014 r. uroczystą akademią uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia pierwszej    w Europie, demokratycznej konstytucji, zwanej Konstytucją 3 Maja. To wielkie, patriotyczne wydarzenie jest świadectwem tego, jak bardzo Polacy kiedyś dążyli do niepodległości, a dzisiaj, jak bardzo tą niepodległość cenią i szanują. Młode pokolenie dzięki takim uroczystościom uczy się patriotyzmu i szacunku wobec narodowych wartości. Klasa I B LO zaprezentowała montaż słowno - muzyczny oraz pieśni patriotyczne, które uświetniły całą uroczystość.

W dniu 3 maja 2014 r. reprezentacja uczniów  naszej szkoły, poczet sztandarowy oraz delegacja nauczycieli wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę. Następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Była to doskonała lekcja patriotyzmu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Pożegnania nadszedł czas...

Mija kolejny rok i kolejni maturzyści opuszczają szkołę i wyruszają w dorosłe życie. 25 kwietnia 2014 r. pożegnaliśmy uroczyście 95 abiturientów naszej szkoły. Była piękna akademia, ciepłe słowa i życzenia młodszych kolegów oraz koleżanek na nową drogę życia. Również Dyrekcja i całe Grono Pedagogiczne z łezką w oku podsumowali edukację kolejnego pokolenia swoich wychowanków. Teraz czeka ich trudny czas zmagań maturalnych, a potem wakacje i wielki świat. Życzymy wszystkim abiturientom sukcesów    w życiu osobistym, w dalszej nauce i w pracy.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Marsz po zdrowie

23 kwietnia br. 11 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: Anną Kalisz i Małgorzatą Krupą uczestniczyło w ,, V Marszu po zdrowie”, odbywającym się w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Głównym jego organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna  w Jarosławiu. Wymarsz nastąpił z parkingu pod sklepem Frac w kierunku tzw. Błoni do lasu Kidałowickiego. W Marszu wzięli udział uczniowie z 10 szkół ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi opiekunami - pedagogami i nauczycielami, przedstawiciel Starosty Jarosławskiego pan Paweł Bartkiewicz,  mgr Renata Majkut-Lotycz - pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu; łącznie 190 osób. Zwieńczenie  Marszu odbyło się  na polanie lasu Kidałowickiego,  gdzie członkowie Organizacji  „Strzelec” przygotowali ognisko, podczas którego uczestnicy biorąc udział w posiłku,  nabierali sił przed czekającą ich drogą powrotną.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

8 kwietnia  na terenie Zespołu Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Jarosławiu o godz. 12:00 odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ten jest organizowany pod patronatem Starostwa Powiatowego. Naszą Szkołę reprezentował Piotr Jaroch uczeń klasy Iz  który zajął miejsce trzecie w III grupie wiekowej. Uczestnicy eliminacji mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań, po czym trzech najlepszych uczestników, przechodziło do etapu ustnego, gdzie odpowiadali na wylosowane pytania. Zwycięzca otrzymał dyplom i  cenną nagrodę z rąk organizatorów konkursu. Serdecznie gratulujemy Więcej informacji na ten temat eliminacji na stronie: www:twojatv.info.pl                                                                                               DGP

-----------------------------------------------------------------------------------------------

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II

 W dniu 08. 04. 2014 odbył się szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Konkurs został przygotowany przez p. Annę Zubrzycką, p. Annę Pacek oraz  księdza Marcina  Lorenca. Celem tego konkursu było pogłębianie wiedzy na temat życia i nauczania Świętego Jana Pawła II oraz kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o nauczanie naszego wielkiego rodaka.
Do konkursu zgłosiło się 11 uczestników z różnych klas. Po zapoznaniu się z regulaminem, zawodnicy napisali test składający się z 40 pytań. Organizatorzy po sprawdzeniu testów wyłonili zwycięzców: 

I miejsce - Mielnicka Natalia – kl. IV TMRi Ż

II miejsce Bryksa Magdalena – kl. II A

III miejsce - Skowronek Dawid – III D

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz portrety Jana Pawła II.
Pozostali uczestnicy konkursu: Urbanik Marzena – kl.IV TMRiŻ, Tomaszewska Klaudia – I TŻiUG, Symerka Katarzyna – I TŻiUG, Zachodnia Aneta – kl. III A, Statkiewicz Kamil – kl. III A, Pryszlak Anita – kl. I B, Kędzierska Monika – IB, Marek Pobuta – III TMRiŻ otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz portrety z Ojcem Świętym.  Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kurs „Obsługa wózków jezdniowych podnośnikowych”

W okresie od dnia 17 lutego do 20 marca 2014 roku odbyło się szkolenie dla uczniów naszej szkoły w zakresie obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych. Szkolenie odbyło się we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu. Wzięło w nim udział 23 uczniów. Zdobyli oni dodatkowe kwalifikacje zawodowe, które zwiększą ich szanse na rynku pracy'

Janusz Lisowski

 

Kurs pierwszej pomocy

W  sobotę 22 marca, odbył się certyfikowany kurs  pierwszej pomocy, który wydawany jest bezterminowo. Szkolenie to prowadzone jest zgodnie ze standardami Europejskiej Rady Resuscytacji oraz dyrektywą nr 89/391/EWG. Ukończony kurs pozwala utrwalić zdobytą wiedzę na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa, a także w przyszłości wspomóc kandydatów do służb mundurowych. Program szkolenia to miedzy innymi wiedza teoretyczna, ćwiczenia praktyczne w RKO na manekinach niemowlęcia, dziecka i dorosłego, a także automatyczna defibrylacja zewnętrzna na urządzeniu AED. Dodatkową atrakcją była możliwość wykonania kilku ćwiczeń w alkogoglach. Rozdanie zaświadczeń z kursu odbędzie się w przyszłym tygodniu.

   Dorota Goraj-Przybylska

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TARGI EDUKACYJNE 2014

W piątek 21 marca, już po raz ósmy w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu, zorganizowano Targi Edukacyjne. Targi przeznaczone są dla uczniów klas trzecich gimnazjum, aby pomóc im w wyborze dalszej drogi kształcenia. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Jarosławskiego Jerzy Batycki. Pan Starosta przywitał zgromadzoną młodzież, ich opiekunów oraz przedstawicieli wszystkich szkól ponadgimnazjalnych. W swoim przemówieniu starosta zapewniał, że szkoły prowadzone przez powiat jarosławski są jednymi z najlepszych na Podkarpaciu. Są doskonale wyposażone, pracują w nich najlepsi specjaliści i karda nauczycielska.  Młodzież gimnazjalna mogła odwiedzić stoisko każdej ze szkół, zapoznać się z ofertą edukacyjną, porozmawiać z uczniami, skosztować smakołyków przygotowanych przez uczniów. Podczas Targów naszą szkołę reprezentowali: Pan Dyrektor Zbigniew Petynia, Pani Magdalena Biesiadecka, Pani Anna Zubrzycka, Pan Janusz Kontek oraz uczniowie z klasy wojskowej: Piotr Kutyła, Monika Kędzierska, Kinga Przytuła, uczennice technikum żywienia: Aneta Rucka, Edyta Niedziocha i Jadwiga Wojtaszek oraz uczeń klasy mechanizacji rolnictwa Jakub Piskorz. Młodzież rozdawała ulotki promujące naszą placówkę oraz odpowiadała na liczne pytania gimnazjalistów. Uczennice technikum żywienia zaprezentowały umiejętności zdobyte podczas zajęć praktycznych. Wyjazd został bardzo dobrze zorganizowany i należy go uznać za udany

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Kobiet

10 marca obchodziliśmy w naszej szkole święto kobiet. Uczniowie przygotowali krótkie scenki związane z życiem kobiet, ich rolą w społeczeństwie oraz miejscem w świecie. Przedstawienie zakończył występ zespołu EFECT, w którego skład wchodzą nasi uczniowie: Magdalena Bryksa- wokalistka, Bartosz Pelc - perkusja, Piotrek Jaroch- gitara, Daniel Łuka (absolwent naszego liceum)- klawisze, Dariusz Gerczak- bas.

Warto wiedzieć, że Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

Na koniec spotkania chłopcy wręczyli nauczycielkom tulipany, życząc wszystkim uśmiechu, pogody ducha i wszelkiej pomyślności. Pani Wicedyrektor szkoły Małgorzata Lipecka podziękowała za przygotowany występ, pogratulowała młodzieży talentów oraz złożyła życzenia naszym panom, którzy od niedawna 10 marca świętują Dzień Mężczyzny.

 

Wycieczka  do Kielc

7 marca wczesnym rankiem, uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami: Panem Wiesławem Trelką i Panią Alicją Kliszcz  wyjechali na wycieczkę. Celem ich podróży były  XX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej w Kielcach AGROTECH, gdzie ponad sześciuset  wystawców z Anglii, Austrii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Turcji, Włoch i Polski zaprezentowało najnowocześniejszy sprzęt niezbędny w gospodarstwach rolnych. Wystawa miała powierzchnię blisko 60 tysięcy metrów kwadratowych. Jak co roku  targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, prezentowany sprzęt rolniczy wzbudzał wielkie emocje. Oprócz tego wystawcy przygotowali wiele ciekawych pokazów artystycznych i konkursów Na stoiskach zobaczyć można było setki najnowszych maszyn, a wśród nich także te wielkogabarytowe coraz bardziej popularne w polskich gospodarstwach.

Uczestnicy wycieczki niewątpliwie mieli okazję pogłębienia swoich  wiadomości na temat możliwości rozwoju nowoczesnego rolnictwa. Wracaliśmy do domu pełni wrażeń, zadowoleni z ciekawie spędzonego dnia.

Alicja Kliszcz

       

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapowiedź wydarzeń

Zapraszam wszystkich zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w eliminacjach szkolnych do powiatowego etapu  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Chętnych proszę o zgłaszanie do nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa.

Eliminacje odbędą się w piątek 21 marca 2014 o godz. 10.50 w sali 28.

Ponadto informuję, że 22 marca (sobota) odbędzie się certyfikowany kurs pierwszej pomocy, zainteresowanych uczniów zapraszam. 

Dorota Goraj-Przybylska

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wizytacja Kanoniczna ks. Biskupa Stanisława Jamrozka

W dniu 3 marca 2014 br. mieliśmy zaszczyt izarazem szczęście powitać w naszym Zespole Szkółniezwykłego Gościa Jego Ekscelencję ks. Biskupa Stanisława Jamrozka. W ramach troski pasterskiej  iwizytacji kanonicznej zaplanowanej dla dekanatu Radymno I i parafii św. Wawrzyńca w Radymnie, ks. Biskup Stanisław odwiedził równoczesne naszą Szkołę.

Było to dla nas wszystkich wyśmienita okazja     doodkrywania i zrozumienia troski Kościoła o młodzież,o religijne wychowanie iedukacjęmłodego pokolenia w duchu stałych i niezmiennych wartości chrześcijańskich. Fundamentalnym znakiem tych wartości jest ukazywana przez Kościół od wieli lat - jako podstawowy priorytet - nauka chrześcijańska otożsamości osoby ludzkiej według słów i nauczania bł. Jana Pawła II Papieża Polaka.

Ks. Biskup Stanisław Jamrozek przybył do szkoły o godzinie 8.00 wraz z towarzyszącym Mu Ks. Dziekanem i zarazem Proboszczem parafii Radymno Czesławem Jaworskim. Ks. bp. Stanisław  został przywitany przez P. Dyrektora Z. Petynię.Na parterze w sali nr 8 zostałoprzygotowano przyjazne spotkanie z Gronem Pedagogicznymirównocześnie ze wszystkimi pracownikami szkoły. Z młodzieżą uczącą się w naszym Zespole Szkół Ks. Biskup spotkał się na sali gimnastycznej.

Ks. Biskup Stanisław w swoim przemówieniu do młodych - na sali gimnastycznej – zachęcał uczniów do stałej formacji sumienia i do wierności dla chrześcijańskiej wiary. Odwoływał się w wypowiadanych słowach do słów Pisma Świętego. Zachęcał tym samym do mądrego i rozumnego przechowywania depozytu wiary na wzór św. Pawła Apostoła,który dawał wskazania dla swego ucznia Tymoteusza. / 2 Tm 3,10 - 17. /  

     „Ty natomiast poszedłeś śladem mojej nauki, sposobu życia, zamierzeń, wiary, cierpliwości, miłości,  wytrwałości, prześladowań, cierpień, jakie mnie spotkały w Antiochii, w Ikonium, w Listrze. Jakież to prześladowania zniosłem - a ze wszystkich wyrwał mnie Pan! I wszystkich, którzy chcą żyć zbożnie w Chrystusie Jezusie, spotkają prześladowania. Tymczasem ludzie źli i zwodziciele będą się dalej posuwać ku temu, co gorsze, błądząc i innych w błąd wprowadzając. Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest       i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu” .

Wizytacja kanoniczna odbywa się w każdej parafii i szkole na terenie parafii raz na 5 lat. Ksiądz Biskup przybywa jako Gospodarz Diecezji, aby zapoznać się na miejscu przebywania z sytuacją duszpasterską i edukacyjną. Wizytacja ukazała nami przybliżyła jeszcze w tym dniu wspólną radość i religijną atmosferę wokół znaku wiary jakim jest tożsamość chrześcijańska i dobro osoby ludzkiej.

Mieliśmy równocześnie możliwość dowiedzieć się, że nasz przemyski ks. Bp.Stanisław pochodzi z rodziny wielodzietnej, z Malawy k. Rzeszowa, że jest dla nas bardzo przyjazny i życzliwy, i że jako młody człowiek grał w piłkę nożną w wielu zespołach. Ks. Biskup zachęcał nas młodych do aktywnej troski o zdrowie przez sport. W swoich życzliwych słowach przypominał też jak ważna jest formacja sumienia dla młodych ludzi i zachęcał do troski o tą wartość – o wartość sumienia.

Następnie ks. Biskup udzielił nam wszystkim swojego pasterskiego błogosławieństwa. A przygotowany dla niego z tej okazji prezent – słodki przysmak – tort w kształcie serca - pozostawił dla Grona Pedagogicznego.     

AKCJA „KREMÓWKA”

 Świetlica Parafialna w Radymnie w niedzielę 02 marca 2014 roku wystawiła spektakl teatralno- muzyczny pt. „ Na tę chwilę czekał cały świat” z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II. Młodzież naszej szkoły przyczyniła się do uświetnienia tego spotkania, gdyż w ramach zajęć z praktycznej nauki zawodu, jak też zajęć dodatkowych wyprodukowała bezinteresownie 160 sztuk  „kremówek papieskich”. Uczniowie wiele serca  włożyli w przygotowanie tego jakże wymownego ciasta. Z wielką ochotą przybyli do szkoły nawet w dzień wolny- w sobotę, po to aby produkty były jak najświeższe.
Następnie w niedzielę po spektaklu uczniowie serwowali gościom smaczne kremówki. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem a dochód ze sprzedaży przeznaczony został na cele świetlicy.

 

Tłusty Czwartek

27 lutego Szkolne Koło Caritas, przy ogromnej pomocy i wsparciu nauczycielek :Pani Małgorzaty Czyż, Pani Magdaleny Biesiadeckiej oraz Pani Zofii Hawro, przygotowało i sprzedawało smakołyki związane z Tłustym Czwartkiem. Młodzież usmażyła całą masę róż karnawałowych, faworków i oczywiście pączków. Nowością było tzw. smażone mleko, czyli potrawa z wyglądu przypominająca racuchy a smakująca niebiańsko! Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły chętnie wsparli akcję Caritasu i wykupili wszystkie specjały. Opiekunowie koła ks. Marcin Lorenc i Pani Anna Pacek byli mile zaskoczeni i trochę wzruszeni powodzeniem całej akcji. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym uczniom z naszej szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy całym sercem zaangażowali się w nasze przedsięwzięcie.

     

 

Sposoby na podroby

Uczniowie klasy III Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego Małgorzata Lewandowska i Jakub Bichajło zajęli III miejsce w siódmej edycji międzyszkolnego konkursu gastronomicznego, który w tym roku zorganizowany był pod hasłem: „Sposoby na podroby”. Konkurs odbył się 18 lutego 2014 w Zespole Szkół Spożywczych w Jarosławiu a brało w nim udział sześć zespołów ze szkół z powiatów jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego i lubaczowskiego.

Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do konkursu podczas praktycznych  lekcji zawodowych , jak też zajęć dodatkowych pod okiem nauczyciela Pani Magdaleny Biesiadeckiej.

Temat konkursu: „podroby” był dość trudny, jednak młodzież podjęła wyzwanie i przygotowała zakąskę zimną, którą były babeczki słone z musem z wątróbki oraz danie zasadnicze, w ramach którego na talerzu pojawiły się peklowane ozorki okraszone sosem chrzanowym w towarzystwie gotowanych warzyw. Okazało się, iż ta kompozycja, jak też sztuka kulinarna zaprezentowana przez Gosię i Jakuba ujęła komisję konkursową i zaproszonych gości  wśród których był poseł na Sejm RP Pan Tomasz Kulesza, przedstawiciele biur poselskich pana posła Mieczysława Golby i pana posła Mieczysława Kasprzaka.

Uczniowie uczestnicząc w konkursie zdobywają nowe doświadczenia, umacniają wiarę w swoje umiejętności, dając przykład swoim koleżankom i kolegom a cenne nagrody, które otrzymali dodatkowo ich motywują.

     

 

Mikołajki w Szkole

Każdy zna datę 6 grudnia. Nikogo nie trzeba pytać, bo to jest oczywiste, że wtedy dzieci i dorośli chętnie obdarowują się wzajemnie prezentami. W Polskiej tradycji święty Mikołaj jest szczególnie ważną osobistością. Są tacy, co od dziecka marzą o prezentach, a potem chcą chociaż raz w życiu zagrać rolę dającego prezenty Mikołaja. W naszej Szkole, jak tradycja i obyczaj każą, również zawitał ten wszędzie oczekiwany gość. Młodzież każdej klasy, wszyscy pracownicy szkoły mieli możliwość przekonać się o dobroci i hojności Mikołaja. Każdy uczeń i nauczyciel miał szansę posmakować niebiańskich smakołyków. Zabawa była fantastyczna, można było choć na chwilę wejść w rolę dziecka, spotkać się ze świętym Mikołajem i zrobić z nim zdjęcie. Najciekawsze ujęcia niebiańskiego fotografa zamieszczamy poniżej. Za rok następne spotkanie ze świętym Mikołajem, na które już dzisiaj zapraszamy wszystkich uczniów.

       

dźmy Mikołajami

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie wraz z opiekunem Panią Anną  Bielendą a także Szkolne Koło Caritas zorganizowali akcję charytatywną pod nazwą " Bądźmy Mikołajami". Celem tej corocznej akcji jest niesienie słodkiej radości najbardziej potrzebującym. Zorganizowano zbiórkę słodyczy, artykułów szkolnych i innych rzeczy potrzebnych dzieciom z Domu Samotnej Matki w Przemyślu. O pomoc w zbiórce darów poproszono sklepy:  Delikatesy "Piotruś Pan", " ADS", "KALPOL", EKO oraz Księgarnię. Wszystkie darowane rzeczy przekazano z pomocą Mikołaja i dwóch Elfów dzieciom i ich mamom z Domu Samotnej Matki w Przemyślu. Radości było bardzo dużo, a każdy uśmiech dziecka jest na wagę złota. Piękny gest, dobre serca i radość to najpiękniejsze dobro, jakie możemy dawać bezinteresownie.

Dyrekcja, Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Caritas i cała młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie dziękują Mieszkańcom Radymna oraz wszystkim Darczyńcom za hojność i chęć dzielenia się z biednymi tym wszystkim, co płynie prosto z serca.

A.B.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Otwarty:

Święto Patrona Szkoły Adama Mickiewicza był jednocześnie Dniem Otwartym dla młodzieży gimnazjalnej zastanawiającej się nad wyborem swojej przyszłej szkoły. Na nasze zaproszenia odpowiedziało ponad 150 uczniów szkół gimnazjalnych. Odwiedzili nas gimnazjaliści m.in. z takich miejscowości jak: Radymno, Laszki, Łazy, Orły, Chotyniec, Korczowa, Stubno, Kalników, Sośnica, Nienowice. 
Przygotowaliśmy dla nich szereg atrakcji, uczniowie zwiedzili klasopracownie i pracownie przedmiotów zawodowych - spawalnię, pracownię gastronomiczną oraz mogli obejrzeć sprzęt –maszyny rolnicze, ciągniki, wózki widłowe. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się pokaz jazdy samochodem nauki jazdy, pod okiem instruktora.

 Uczniowie z klas wojskowych przygotowali pokaz musztry, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prezentację sprzętu wojskowego. .

Młodzież uczestniczyła także w lekcji otwartej z geografii, mogli wówczas dowiedzieć się dlaczego warto uczyć się na nowo powstającym kierunku w naszej szkole związanym z turystyką i rekreacją.

Największe wrażenie na gimnazjalistach zrobiły chyba jednak: zaplecze gastronomiczne - z barem do zajęć ze sztuki barmańskiej; oraz efekty pracy młodzieży z klas o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Ich wytwory: wypieki, zakąski, czy też napoje nie tylko pięknie wyglądały i pachniały, ale również smakowały wyśmienicie o czym wszyscy mogliśmy się przekonać...

Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak miłym przyjęciem ze strony gimnazjalistów i czekamy na nich we wrześniu. 

         

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

IX EDYCJA MICKIEWICZOWSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO oraz

III EDYCJA konkursu plastycznego pt „NAMALUJ POEZJĘ ADAMA MICKIEWICZA

przygotowana przez Panie: Annę Pacek, Annę Zubrzycką i Annę Bielendę odbyła się 29 listopada 2013 roku.

Mocno już zakorzenioną w tradycji Szkoły uroczystość ku czci jej Patrona Adama Mickiewicza po raz drugi honorowym Patronatem  objął Starosta Powiatu Jarosławskiego Pan Jerzy Batycki, który również ufundował nagrody dla jego uczestników.

Wśród zaproszonych gości byli: posłowie na Sejm RP Mieczysław Kasprzak oraz Tomasz Kulesza, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Jarosławskiego Pan Adam Pióro, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego Pani Zofia Karwańska oraz radny Pan Tadeusz Zając, a także: Burmistrz Miasta Radymno Pan Wiesław Pirożek, Wójt Gminy Radymno Stanisław Ślęzak oraz Dyrektorzy Gimnazjów z Radymna i okolic.

Obchody Święta Patrona Szkoły rozpoczęto przesłuchaniami konkursowymi. Następnie zaproszeni goście oraz młodzież szkolna zebrali się w sali gimnastycznej. Nagrody dla uczestników konkursu recytatorskiego i plastycznego wręczali:  Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego Pani Zofia Karwańska, Dyrektor MOK-u w Radymnie Pani Dorota Gunia oraz Dyrektor Szkoły Pan Zbigniew Petynia. Dwie nagrody dla laureatów konkursu  ufundował i wręczył poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak. Rywalizacja w obu konkursach była zacięta, młodzież zarówno gimnazjalna, jak i ponadgimnazjalna zaprezentowała bardzo wysoki poziom przygotowania i umiejętności recytatorsko - artystycznych. Jury miało trudny wybór w przyznawaniu nagród dla najlepszych, ponieważ było ich wielu.

Jury w składzie :

- przewodniczący: Dorota Gunia (dyrektor MOK-u w Radymnie)

- członkowie: Anna Bielenda (nauczycielka j. polskiego w ZSOZiR w Radymnie)

Marta Cieszyńska (nauczycielka j. polskiego w ZSOZiR w Radymnie)

Anna Huk (nauczycielka j. polskiego w Gimnazjum w Radymnie)

przyznało nagrody w konkursie recytatorskim:

kategoria gimnazjum:

I miejsce – Patrycja Stec Gimnazjum w Radymnie

II miejsce – Anna Czajka  Gimnazjum w Radymnie

III miejsce – Małgorzata Świetlicka gimnazjum w Drohojowie

Wyróżnienie – Kamila Chudzik Gimnazjum w Ostrowie, Anna Mich z Gimnazjum w Węgierce, Katarzyna Chęć z Gimnazjum w Cieszacinie Wielkim, Sylwia Gilowska z Gimnazjum w Łowcach, Dominika Nowosiadle z Gimnazjum w Świętem oraz Wernika Szymczycha z Gimnazjum w Radymnie

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Aleksander Zdeb  ZSBiO w Jarosławiu

II miejsce – Katarzyna Gawrońska ZSTiO w Jarosławiu

III miejsce – Dominika Kamińska z ZSBiO w Jarosławiu

Wyróżnienie: Iwona Czub  i Mateusz Sanocki z ZSOZiR w Radymnie

 

Na Konkurs plastyczny Namaluj poezję Adama Mickiewicza wpłynęło 106 prac plastycznych. Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący: Anna Zubrzycka, członkowie: Małgorzata Lipecka, Anna Bielenda, Alicja Kliszcz, Małgorzata Krupa i Anna Pacek miała spory problem z wybraniem tej najpiękniejszej. Po długich obradach przyznano  następujące nagrody:

Kategoria gimnazjum:

I miejsceAleksandra Jakubowska Zespół Szkół w Maćkowicach

II miejsceEwelina Pograniczna – Publiczne Gimnazjum w Boratynie

                       Patryk Szwed – Publiczne Gimnazjum w Boratynie

III miejsceDominika Czapska – Gimnazjum nr 1 w Przemyślu.

Ponadto wyróżnienia przyznano następującym uczniom: Karolina Olszańska - Publiczne Gimnazjum w Pruchniku, Kornelia Pieszko – Publiczne Gimnazjum w Pruchniku, Natalia Kowicka – Zespół Szkół w Cieszacinie Wielkim, Adrianna Sierpińska – Zespół Szkół w Cieszacinie Wielkim., Izabela Demczyk – Publiczne Gimnazjum w Boratynie, Dagmara Korecka – Publiczne Gimnazjum w Boratynie, Adrian Kociuba – Publiczne Gimnazjum w Boratynie, Karolina Gilarska – Publiczne Gimnazjum w Boratynie, Dawid Majcher – Publiczne Gimnazjum w Boratynie, Katarzyna Zientek – Zespół Szkół w Laszkach, Klaudia Kuta – Zespół Szkół w Laszkach, Dominika Horak – Zespół Szkół w Maćkowicach, Kornelia Puszyńska – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Jarosławiu, Katarzyna Czajka – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Jarosławiu, Ewelina Grabowska – Publiczne Gimnazjum w Drohojowie, Tadeusz Petynia – Gimnazjum w Radymnie, Jagoda Żurawel – Zespół Szkół w Łukawcu

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsceKamil Zwierzyński – ZSOZiR w Radymnie

II miejsceGabriela Zaprzała – ZSBiO w Jarosławiu

III miejsceAdrianna Babińska – ZSTiO w Jarosławiu

                      Monika Kędzierska – ZSOZiR w Radymnie

Konkurs przebiegał w miłej atmosferze owianej duchem Patrona Szkoły Adama Mickiewicza.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku na X Edycję Mickiewiczowskiego Konkursu Recytatorskiego oraz IV Edycję konkursu plastycznego „Namaluj poezję Adama Mickiewicza”. Uroczystość Święta Patrona Szkoły zakończyła inscenizacja na podstawie utworów Adama Mickiewicza w wykonaniu uczniów ZSOZiR w Radymnie.

                                                                  

           
           
           

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Policją

W piątek 15 listopada 2013r. gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy wydziału do spraw nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Nadkomisarz Krzysztof Laska i aspirant Agnieszka Łagoda przeprowadzili prelekcje w klasach pierwszych naszej szkoły: kl. Ib LO, I TMR, I TŻ i I Z. Tematem spotkań z młodzieżą była odpowiedzialność prawna nieletnich, konsekwencje popełnianych czynów oraz środki wychowawcze i poprawcze. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wystąpień gości, chętnie zadawała pytania; zaś grupa maturzystów zainteresowanych pracą w policji uzyskała możliwość obserwacji spotkania oraz przeprowadzenia wywiadu na temat wymagań dla kandydatów na ,,przyszłych policjantów".

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Księdzem Prałatem Marianem Rajchlem

Dnia 14 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży i nauczycieli z Księdzem Prałatem Marianem Rajchlem - Egzorcystą Archidiecezji Przemyskiej. Inicjatorem spotkania był Ksiądz Katecheta Marcin Lorenc. Tematem prelekcji były współczesne zagrożenia młodego człowieka. Nasz gość przybliżył młodzieży zagrożenia, jakie płyną z korzystania z Internetu, środków społecznego przekazu, niektórych gier komputerowych itp. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły konkretne przypadki opętań. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczyły pytania zadawane przez uczniów.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z przedstawicielem Wojkowej Komendy Uzupełnień

W piątek 15 listopada uczniowie klas IB, IIA, IIIA, IIID, IIITMR, IVTMR wzięli udział w spotkaniu z kapitanem  Tomaszem  Mazurem  -  pracownikiem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jarosławiu.  Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania i się z rodzajami  pełnienia  służby wojskowej oraz zasadami rekrutacji do poszczególnych korpusów.

 

       

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carving czyli sztuka rzeźbienia  z owoców i warzyw

W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie klas technikum żywienia  uczą się wykonywania efektownych dekoracji wykorzystywanych do ozdabiania  potraw i stołów. Wszystkie dekoracje wykonywane są techniką rzeźbienia z owoców  lub warzyw a jedynym ograniczeniem  powstających dzieł jest wyobraźnia uczniów. Zajęcia cieszą się zainteresowaniem ze strony uczniów a wykonane przez nich prace zyskują uznanie w oczach obserwatorów. Namiastkę możliwości naszych zdolnych uczniów  można obejrzeć na zamieszczonych poniżej zdjęciach

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BARWY NARODOWE

11 listopada w Święto Niepodległości w Kościele parafialnym św. Wawrzyńca w Radymnie odprawiona została msza święta za Ojczyznę. Uroczystość uświetniono obecnością władz Powiatu Jarosławskiego: Starosta Jerzy Batycki oraz władz miasta Radymno: Burmistrz Wiesław Pirożek, Radni i delegaci Policji, Straży Pożarnej oraz Wojska.

Młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. A. Mickiewicza w Radymnie przygotowała akcję pod nazwą "BARWY NARODOWE", której celem było dekorowanie uczestników mszy św. za Ojczyznę biało - czerwonymi kotylionami na znak solidarności i przyjmowania tradycyjnych znaków przynależności narodowej.

A.B.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Serce w Plecaku”

7 listopada br w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu odbyły się przesłuchania konkursowe do Festiwalu Piosenki Ojczystej im. Michała Zielińskiego „Serce w Plecaku”.

Uczennica klasy II A LO Magdalena Bryksa wraz z akompaniującym jej na pianinie elektrycznym uczniem klasy I B LO Dominikiem Potockim i pod opieką Pani Anny Pacek, wzięła udział w konkursie. Uczestnicy wystąpili w dwóch kategoriach wiekowych - gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Miło nam poinformować, że nasza uczennica zdobyła wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Targi Edukacyjne

W dniu 08.11.2013 uczniowie klas maturalnych z naszej szkoły razem ze swoimi wychowawcami udali się na Targi Edukacyjne do Zespołu Szkół Drogowo – Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu. Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną szkół wyższych z różnych miast. Uczniowie mogli skorzystać z szansy bezpośredniego kontaktu z uczelniami, porozmawiać z pracownikami i studentami. Pytano o zasady rekrutacji, warunki studiowania, zakwaterowanie, domy studenckie, wymianę studencką i wiele innych spraw istotnych dla maturzystów.

Uzupełnieniem wyjazdu edukacyjnego było zwiedzanie trasy podziemnej w Jarosławiu im. F. Zalewskiego. Obiekt znajduje się w obrębie zabytkowego zespołu Staromiejskiego Jarosławia.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

W dniu 24 października 2013 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych odbyły się wybory do nowej Rady Samorządu Uczniowskiego. Wybory zostały przeprowadzone zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego. Do Zarządu SU zostali zgłoszeni następujący kandydaci: Monika Kędzierska - klasa I B LO, Magdalena Bryksa klasa II A LO, Anna Iglińska klasa I B LO, Katarzyna Symerka klasa I TŻ, Paweł Mielnicki klasa I T MR, Aneta Rucka klasa II T MRiŻ, Barbara Rokosz klasa II T MRiŻ, Marek Pobuta klasa III T MRiŻ, Adrian Folcik klasa I ZSZ, Jakub Domka klasa II A ZSZ, Bartosz Grendaus klasa II B ZSZ. Do głosowania, zgodnie z załączonymi listami, uprawnionych było 360 uczniów. W głosowaniu tajnym oddano: 181 głosów, w tym głosów ważnych:173, głosów nieważnych: 8. W wyniku wyborów do Zarządu SU weszli: Magdalena Bryksa jako przewodnicząca, Aneta Rucka jako zastępca, Monika Kędzierska jako skarbnik i Anna Iglińska jako sekretarz. Ponadto przyjęto trzech członków Rady: Jakub Domka, Barbara Rokosz i Katarzyna Symerka. Nowej Radzie SU życzymy owocnej pracy na rzecz całej społeczności uczniowskiej naszej szkoły.

     

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Pasowanie uczniów klas pierwszych.

Podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości dokonano tradycyjnego pasowania uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. A. Mickiewicza w Radymnie. Pan Dyrektor Zbigniew Petynia odebrał uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych i przyrzeczenie godnego reprezentowania naszej szkoły.

---------------------------------------------------------------------------------------------    Święto Niepodległości
   Uroczysta akademia z okazji uczczenia 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyła się w naszej szkole w dniu 7 listopada 2013 r. Pieśni patriotyczne przeplatane refleksjami na temat tego historycznego wydarzenia przygotowali uczniowie klasy II Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Technikum Żywienia. Odśpiewanie hymnu narodowego, sztandar szkoły i występ uczennicy - solistki Magdaleny Bryksy,  razem  stanowiły piękną oprawę obchodów Święta Niepodległości.

     

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

XI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu

29 października 2013r. uczniowie klasy III TMRiŻ: Marek Pobuta i Paweł Dmitruś pod opieką pedagoga szkolnego Małgorzaty Krupy wzięli udział w konkursie ,,Bezpieczeństwo na drodze”. Konkurs ten zorganizowany został w ramach XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu i odbył się w siedzibie organizatora - Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu.
Uroczystość uświetniła prelekcja oraz pokaz filmu o bezpieczeństwie na drodze prezentowane przez inspektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosław oraz przedstawiciela Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Jarosławiu.
Młodzież miała możliwość sprawdzić swą wiedzę oraz zdobyć nowe informacje w tak ważnej dziedzinie, związanej
z bezpieczeństwem każdego z nas, gdyż wszyscy jesteśmy użytkownikami dróg. (MK)

     

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień papieski

16 października to data, która każdemu Polakowi kojarzy się z osobą błogosławionego Jana Pawła II. Tego dnia w roku 1978 został wybrany na biskupa Rzymu. Klasa IIIA wraz z wychowawczynią Panią Bożeną Stopą przygotowała piękny montaż słowno- muzyczny o Papieżu-Polaku. Młodzież zaprezentowała biografię Karola Wojtyły, recytowała jego wiersze, przytaczała wspomnienia bliskich mu osób. Do akademii włączono fragmenty prezentacji multimedialnych, na których mogliśmy jeszcze raz popatrzeć w oczy naszemu papieżowi, posłuchać jego mądrych słów, powspominać. Nie zabrakło ukochanej pieśni Jana Pawła II-„Barka” Na koniec wszyscy zebrani pomodlili się w intencji zmarłego papieża, który już w kwietniu przyszłego roku ma zostać ogłoszony świętym.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Łańcut Fabryka Wódek „Polmos”

Uczniowie klasy III i IV Technikum Żywienia wraz z opiekunami ( Pani Magdalena Biesiadecka i Pani Zofia Hawro)w ramach poszerzenia wiedzy z przedmiotu: „sztuka barmańska” odwiedzili Fabrykę Wódek „Polmos” w Łańcucie. Uprawniony pracownik Polmosu oprowadził młodzież po zakładzie produkcyjnym, gdzie obserwowano technologię produkcji wódek czystych, kolorowych jak też likierów. Kolejnym punktem zwiedzania było muzeum gorzelnictwa znajdujące się na terenie Polmosu usytuowane w klasycznym dworku , który przed laty był własnością hrabiego Potockiego, podobnie jak ówczesna gorzelnia i fabryka wódek.
Następnie grupa uczniów i Panie nauczycielki wybrali się na spacer po łańcuckim pięknym parku, który o tej porze roku mieni się wielością jesiennych barw. Tak też doznania wizualne były wielkie tym bardziej, iż pogoda tego dnia dopisywała.

     

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Edukacji Narodowej

14 października w Polsce odchodzi się Dzień Nauczyciela, zwany też Dniem Edukacji Narodowej. W naszej szkole tradycyjnie uczczono to święto uroczystą akademią przygotowaną przez panią Annę Pacek z klasą III T MRiŻ. Samorząd Uczniowski złożył w imieniu uczniów całej szkoły serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom wręczając symboliczne kwiaty. Cała uroczystość została zwieńczona wystąpieniem Pana Dyrektora Zbigniewa Petyni, który jak co roku złożył nauczycielom życzenia, a także nagrodził kilku za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Wśród nich byli: Anna Zubrzycka, Małgorzata Krupa, Alicja Kliszcz, Magdalena Biesiadecka, Janusz Kontek, Tomasz Sus, Wiesław Trelka, Grzegorz Mianowski, Marek Pałczyński. Ponadto Nagrody Starosty Powiatu Jarosławskiego otrzymali: Anna Bielenda, Małgorzata Czyż i Andrzej Kupka. Wszystkim nagrodzonym nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szkoła przetrwania – Ustrzyki Dolne

W dniach 9-10 października uczniowie klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w wycieczce szkoleniowej z zakresu realizowanej innowacji pedagogicznej z EdB. Uczestnicy wycieczki (33 uczniów) zostali podzieleni na 3 grupy ćwiczeniowe, w których po wybraniu dowódcy realizowali następujące zadania:

Szkolenie taktyczne, w ramach którego uczniowie poznali ogólne zasady prowadzenia działań taktycznych przez pododdziały. Uczestnicy próbowali: pokonywać teren różnymi sposobami oraz wykorzystywać warunki terenowe w celu ukrycia się, maskować się z wykorzystaniem właściwości terenu.

Wielką atrakcją było poruszanie się w terenie górzystym z wykorzystaniem lin desantowych w formie wspinaczki ściankowej, zejście ze skałek, zjazdy z dachu, skoki z mostu przy asekuracji instruktora.

Zajęcia te odbyły się w terenie zalesionym i zurbanizowanym. Szkolenie strzeleckie, na którym przedstawiono podstawowe zasady strzelania, korygowano błędy w celowaniu i przyjmowaniu postawy strzeleckiej. Praktyczne ćwiczenia strzelania odbywały się podczas gry taktycznej Paintball i zabawy z wykorzystaniem karabinków ASG.

Przygotowanie w warunkach survivalowych obiadu z dwóch dań dla wszystkich uczestników „Szkoły przetrwania”, ze zmywaniem garnków w wodzie z rzeki, przy pomocy traw, gliny i popiołu.

Zajęcia odbywały się na terenie starej cegielni w Olszanicy oraz 500 m od granicy z Ukrainą, nieopodal Krościenka nad rzeką Strwiąż, która jako jedyna z polskich rzek wpadając do Dniestru ma ujście w Morzu Czarnym. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję poznać i wypróbować inne formy spędzania wolnego czasu, bez komputera, telefonu komórkowego i telewizji, co spotkało się dużą aprobatą. Kolejny podobny wyjazd planowany jest w maju. Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się do pani Doroty Goraj – Przybylskiej.

         
         
         

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pielgrzymka maturzystów

W dniu 5 października 2013 r. odbyła się kolejna pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Jak co roku, co stało się tradycją szkoły, uczniowie klas maturalnych ( IIIa LO, IIId LO  i IV TE) wraz z księdzem Marcinem Lorencem, nauczycielami i opiekunami z Rady Rodziców, podjęli trud pielgrzymowania połączonego z lekcją historii na terenie byłego faszystowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Nikogo nie zniechęciła wczesna pora, ani ilość kilometrów do przebycia. Wszyscy w świetnych humorach i pełni entuzjazmu wyruszyli, aby poznawać świat i jego tajemnice. Pierwszym przystankiem była wizyta w Oświęcimiu, w dawnym obozie zagłady nazywanym "cmentarzyskiem Europy". Jak wspominała pani przewodnik, każdy młody człowiek powinien raz w życiu znaleźć się w takim miejscu, aby mieć pełną świadomość okrucieństwa wojny i wszelkich form zniewolenia człowieka. Drugim punktem programu wycieczki była Częstochowa, miejsce również historyczne, a jednocześnie związane z kultem religijnym. Każdy maturzysta zawiózł do Matki Boskiej Częstochowskiej swoje prośby i modlitwy szukając wyciszenia i siły przed trudnym egzaminem z dorosłości.

  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyjazd do kina Helios 

3 października br. młodzież z klasy II A, IV TMRiŻ i IV Te w rzeszowskim kinie Helios obejrzała film "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" w reżyserii Irka Dobrowolskiego - zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę". Obraz jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W „Sierpniowym niebie" wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.  Film  pod opieką merytoryczną Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wyjazd zorganizowała Pani Renata Pałczyńska, a młodzieżą opiekowali się: Pani Marta Cieszyńska, Anna Pacek oraz ksiądz Michał Lorenc.  Uczniowie w pełnej szacunku ciszy obejrzeli film a w drodze powrotnej dyskutowali na temat historii ludzi, którzy w ich wieku ginęli w imię wolnej Polski. Wg niektórych najlepiej o tym obrazie mówią słowa piosenki zespołu HempGru, promującej film:

Ceną była śmierć za wolności smak,

choć minął czasu szmat, ty pamiętaj brat,

ceną była śmierć, życie oddał dziad,

63 dni chwały, nie przeliczając strat.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Helusz 02.10.2013

Klasa I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych środowy dzień drugiego października spędziła w Heluszu. Miejscowość ta położona jest na Pogórzu Dynowskim nieopodal Pruchnika. Helusz otoczony jest pięknymi lasami, w których znajdują się liczne jary, wąwozy a dodatkowo panuje tam specyficzny mikroklimat. Jednak w tym dniu mimo niskich temperatur panował iście wyjątkowy klimat, a to za sprawą klasy pierwszej technikum, która w tym przecudnym miejscu postanowiła się bardziej poznać, zintegrować, miło spędzić czas. Rzeczywiście atmosfera była rodzinna a młodzież sprawiała wrażenie, że zna się już od lat. Klasa i opiekunowie zatrzymali się w ośrodku rekolekcyjnym, gdzie zostali oprowadzeni przez pracownika po uroczym miejscu, jakim bezwątpienia jest ten obiekt, otrzymali od gospodarza przysłowiowe klucze tak też czuli się jak we własnym miejscu. Kolejnym punktem było plądrowanie okolicznej przyrody, co okazało się niezbędne nie tylko dla walorów estetycznych, ale przede wszystkim dla rozgrzewki. Zwieńczeniem tego dnia było oczywiście wspólne ognisko z kiełbaskami, biesiada była wzbogacona smakołykami, które klasa własnoręcznie przyrządziła podczas zajęć praktycznych, wśród których były ciasteczka, drożdżówki a nawet chlebek. Pierwszoklasiści czuli się tam znakomicie, zaplanowali już następne wyprawy i na pewno będą uczestniczyć w nich ochoczo i entuzjastycznie. 

   

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajęcia ze sztuki barmańskiej

Uczniowie klasy III i IV technikum żywienia uczestniczą w zajęciach przy barze w ramach przedmiotu „sztuka barmańska”. Poznają zasady miksologii, tworzą przepyszne koktajle, uczą się zdobnictwa i zasad serwowania . Zajęcia te są przyjemne, ciekawe i „pyszne” gdyż przygotowane drinki bezalkoholowe i koktajle są następnie spożywane przez przyszłych barmanów z naszej szkoły.
 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Masło i proces jego powstawania

W ramach zajęć praktycznych młodzież postanowiła skorzystać i poznać minione technologie produkcji żywności, jak też powrócić do tradycji i wykonała własnoręcznie masło za pomocą narzędzia dzisiaj historycznego, nieznanego a kiedyś najbardziej podstawowego w każdym gospodarstwie jakim była „maślniczka” do ubijania masła. Okazało się to ciekawym ale też trudnym zajęciem, jednak uczniowie chętnie oddali się tej pracy. Upieczony został także chleb, więc nastąpiła uczta dla podniebienia: pachnące pieczywko i swojskie masełko, mniam mmmmm...
 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Manewry pod Urzędem Miasta Radymno

W środę 25 września uczniowie klas wojskowych IB i IIA wraz z nauczycielkami panią Anną Pacek i Dorotą Goraj-Przybylską byli obserwatorami Powiatowego Ćwiczenia Obronnego „JESIEŃ 2013” zorganizowanego przez Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, który miał miejsce pod Urzędem Miasta Radymno. W ćwiczeniu wzięły udział jednostki policji, straży pożarnej, ratownictwa medycznego, przedstawiciele jednostek samorządów odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe. Kierownictwo ćwiczeniami objął Starosta Jarosławski Jerzy Batycki.       

Ćwiczenia miały następujący przebieg: ewakuacja Gimnazjum Nr 1, następnie współpraca policji, służb medycznych i straży pożarnej w niesieniu pomocy osobom poszkodowanym w zamachu terrorystycznym na UM, kolejno można było obejrzeć sprawne działanie policji w walce z uzbrojona grupą dywersyjną oraz służb medycznych w niesieniu pomocy poszkodowanym. Ostatnim elementem ćwiczeń była pomoc ofiarom wypadku komunikacyjnego, w której wzięły udział jednostki straży pożarnej i ratownictwa medycznego.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/ 2014

Początek września to dla uczniów i nauczycieli wyjątkowy czas, czas rozpoczęcia zajęć edukacyjnych. Po dwóch miesiącach wakacji wracamy do pracy i nauki, uśmiechnięci, opaleni, wypoczęci, pełni sił i energii. W naszej szkole początek roku szkolnego rozpoczęła Msza święta, po niej na Sali gimnastycznej zebrali się uczniowie i Grono Pedagogiczne. Pan Dyrektor Zbigniew Petynia powitał wszystkich obecnych, przedstawił nauczycieli a także wspomniał o ważnej dla Polaków dacie 1 września. Wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili tych, którzy walczyli o to, byśmy dzisiaj w demokratycznej i wolnej Polsce mogli pracować, uczyć się, bawić, dorastać. Powitaliśmy w naszej placówce wielu nowych uczniów, którzy wybrali nasze kierunki kształcenia. Dzięki dużemu zainteresowaniu młodzieży w rozpoczynającym się roku szkolnym otworzyliśmy cztery nowe klasy, są to:

Liceum Ogólnokształcące-kierunek wojskowy, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Mechanizacji Rolnictwa oraz połączona klasa: Mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych i Mechanik pojazdów samochodowych.

Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy wielu sukcesów oraz satysfakcji z pracy i  nauki.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO


   Tak jak w całej Polsce, tak i w naszej szkole zajęcia edukacyjne zakończyły się w piątek 28 czerwca. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą a tuż po niej na Sali gimnastycznej spotkali się uczniowie i Grono Pedagogiczne. Podczas krótkiego wystąpienia Pan Dyrektor Zbigniew Petynia podziękował młodzieży i nauczycielom za miniony rok szkolny i wszystkim życzył udanego wypoczynku a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
Koniec roku szkolnego to czas podsumowań i wyróżnień szczególnie za najwyższe oceny oraz pracę na rzecz szkoły, klasy i środowiska lokalnego. Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe a dwoje uczniów z najwyższą średnią zostało wytypowanych do stypendium Prezesa Rady Ministrów. Najciężej pracowali w tym roku –Aneta Zachodnia z klasy II A Liceum Ogólnokształcącego i Krystian Górecki z klasy III Technikum Ekonomicznego i to oni będą stypendystami Prezesa Rady Ministrów a uczeń z klasy III Technikum Mechanizacji Rolnictwa – Mateusz Chomina, został zgłoszony do stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
 Wspaniałych wakacji!
                           


W roku szkolnym 2012/2013 realizowany był w naszej szkole Projekt „Przedsiębiorcze szkoły” przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Do projektu przystąpiły p. Krystyna Sota, oraz p. Iwona Pikor. Projekt realizowany był w ramach przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości w klasie IIIa LO, oraz w ramach godzin z Art. 42 ust. 2 pkt 2 – Karta Nauczyciela w klasie III TE jako Ekonomia w praktyce. Celem tego projektu było: zdobycie wiedzy z zakresu przedmiotów Podstawy przedsiębiorczości i Ekonomia w praktyce przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, zdobyciu doświadczenia w podejmowaniu strategicznych decyzji dzięki wykorzystaniu interaktywnych gier symulacyjnych w procesie nauczania, wzrost motywacji do nauki dzięki włączeniu elementu rywalizacji do procesu nauczania oraz nabycie umiejętności pracy zespołowej. W ramach zajęć Ekonomia w praktyce został wyłoniony zespół, który osiągnął najwyższy wynik. Do zespołu tego należeli: Krystian Górecki, Paweł Bielka, Daniel Niedziocha. W ramach przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości zespół, który osiągnął najwyższe zyski to: Anna Sroka, Katarzyna Wróbel, Aneta Szpunar. Najlepsze zespoły obu drużyn otrzymały nagrody w postaci tabletów.
Zwycięskim drużynom gratulujemy!!
     


 

Dnia 24 czerwca odbył się w Rzeszowie Finał I Edycji Konkursu wiedzy historycznej : "Rola w odbudowie niepodległej Polski i działalność społeczna i polityczna Lecha Kaczyńskiego po 1989 roku".
W konkursie prowadzonym w szkole pod opieką mgr Zdzisława Koniucha wzięło 4 uczniów, z których dwóch zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego. Wśród 130 uczestników konkursu na szczeblu wojewódzkim 7 miejsce zajął uczeń klasy 2D LO Dawid Skowronek, natomiast 10 uczeń klasy 3 TE Krystian Górecki.


Zajęcia na strzelnicy
W dniach 23-24 maja uczniowie klas drugich LO, uczestniczyli w zajęciach z przysposobienia obronnego na strzelnicy LOK-u w Przemyślu. Celem zajęć było nabycie umiejętności strzeleckich z broni krótkiej o kalibrze 5,6 mm odległość 15 m
.


         


Egzamin
Egzamin dla kierowców wózków jezdniowych (popularnych "widlaków") klasa III Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie

      


Profilaktyka
W dniu 21 maja 2013 roku w naszej szkole odbyło się szkolenie dla uczennic z zakresu profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka piersi i szyjki macicy.
Szkolenie to zorganizowała pani pedagog Małgorzata Krupa. Prowadziły je pani Agata Sałek lekarz medycyny z Podkarpackiego Centrum Onkologii przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie oraz pani Emilia Obarzanek referent Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Szyjki Macicy w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 dziewcząt. Bardzo uważnie wysłuchały one prezentacji. Pani prelegent z ogromnym zaangażowaniem przedstawiła zagrożenia zdrowia młodych kobiet oraz zachęcała do badań profilaktycznych. Uczennice wzbogaciły się o dużą porcję wiedzy, poprzez ćwiczenia na fantomie zdobyły umiejętność samobadania piersi, jak również otrzymały drobne upominki.
 


Dzień Nauki w PWSW w Przemyślu
W piątek 10 maja 45 uczniów naszej szkoły z klas: Ia LO, I TMRiŻ, IIa i IId LO wraz z opiekunami panią Dorotą Goraj-Przybylską, Alicją Kliszcz i Piotrem Kaliszem wzięło udział w dniu otwartym Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. PWSW przygotowała wiele interesujących punktów podczas Dnia Nauki, spośród których największym powodzeniem cieszyła się ścianka wspinaczkowa oraz zjazdy tyrolką nad stawem. Uczniowie mogli przyjrzeć się występom zaproszonych gości, medalistów olimpijskich Rafała Wilka i Brygidy Sakowskiej-Kamińskiej oraz poznać w praktyce kierunki uczelni. Wcześniej wytypowani spośród nich: Kucab Karol IIIa, Zawada Sylwester IIa i Zwierzyński Kamil IId uczestniczyli w grze terenowej, w której nagroda główną był rower górski. Młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu.

  


Akcja Promocyjna

W piątek 10 maja zakończyliśmy akcję promocyjną szkoły skierowaną do uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych. Koordynatorem akcji była pani Małgorzata Krupa-pedagog szkolny oraz przewodnicząca Komisji Rekrutacyjnej w naszej szkole.
W ramach pracy komisji zorganizowane zostały wizyty w 42 gimnazjach: Gimnazjum w Radymnie, Gimnazjum w Skołoszowie, Gimnazjum w Świętem, Gimnazjum w Sośnicy Gimnazjum w Nienowicach, Gimnazjum w Chotyńcu ,Gimnazjum w Korczowej, Gimnazjum w Duńkowicach, Gimnazjum w Ostrowie, Gimnazjum w Łowcach ,Gimnazjum w Boratynie, Gimnazjum w Muninie ,Gimnazjum w Łukawcu, Gimnazjum w Wielkich Oczach, Gimnazjum w Szówsku, Gimnazjum w Laszkach, Gimnazjum w Łazach, Gimnazjum w Zapałowie, Gimnazjum w Makowisku, Gimnazjum w Wiązownicy, Gimnazjum w Pawłosiowie, Gimnazjum w Zarzeczu, Gimnazjum w Cieszacinie Wielkim, Gimnazjum w Mirocinie, Gimnazjum w Wierzbnej, Gimnazjum w Wólce Pełkińskiej, Gimnazjum w Roźwienicy, Gimnazjum w Rokietnicy, Gimnazjum w Węgierce, Gimnazjum w Pruchniku, Gimnazjum w Orłach, Gimnazjum w Drohojowie, Gimnazjum w Orzechowcach, Gimnazjum w Żurawicy, Gimnazjum w Medyce, Gimnazjum w Stubnie, Gimnazjum w Kalnikowie, Gimnazjum w Wyszatycach, Gimnazjum w Maćkowcach, Gimnazjum w Piwodzie, Gimnazjum w Rozborzu Długim, Gimnazjum nr 2 w Jarosławiu

Serdecznie dziękujemy Dyrektorom odwiedzanych przez nas szkół za miłe przyjęcie oraz za umożliwienie przedstawienia uczniom naszej oferty edukacyjnej.
 


MATURA 2013

Początek maja dla absolwentów szkól ponadgimnazjalnych to bardzo stresujący czas, ponieważ to właśnie wtedy zdają oni swój pierwszy, bardzo ważny egzamin-maturę. Także w naszej szkole rozpoczęły się matury.7 maja br młodzi ludzie zmierzyli się z językiem polskim, 8 maja rozwiążą zadania z matematyki a 9 maja będą sprawdzać swoje zdolności językowe, ze szczególnym uwzględnieniem języka angielskiego.
Wszystkim zdającym życzymy powodzenia, trzymamy za Was kciuki i wierzymy, że odniesiecie sukces!

  

 


Obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3- go Maja

Delegacja młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. A. Mickiewicza w Radymnie wraz z opiekunami wzięła udział w obchodach 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poczet sztandarowy, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z nauczycielami złożyli wieńce pod pomnikiem poległych za Ojczyznę.
Uroczystość rozpoczynała msza święta za Ojczyznę w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Radymnie z udziałem przedstawicieli władz Powiatu Jarosławskiego, Radnych, władz miasta Radymno, wojska, policji oraz młodzieży i dzieci z poszczególnych typów szkół. Następnie wszyscy w pochodzie przeszli pod pomnik poległych za Ojczyznę, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Piękna pogoda, wystrój i cała aranżacja uroczystości, a także liczny udział mieszkańców Radymna były doskonałą lekcją patriotyzmu i wyrazem pamięci o naszej narodowej historii.

  
 


DZIEŃ OTWARTY

Koniec kwietnia to dla absolwentów gimnazjów czas kiedy zastanawiają się nad wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, dlatego zorganizowaliśmy Dzień Otwarty. Odwiedzili nas gimnazjaliści m.in. z takich miejscowości jak: Laszki, Łazy, Drohojów, Orzechowce, Radymno, Orły, Chotyniec, Duńkowice, Młyny, Kalników, Pawłosiów.
Przygotowaliśmy dla nich szereg atrakcji, uczniowie zwiedzili klasopracownie i pracownie przedmiotów zawodowych -kuźnię, spawalnię, pracownię gastronomiczną oraz mogli obejrzeć sprzęt –maszyny rolnicze, ciągniki, wózki widłowe. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się pokaz jazdy sprawnościowej samochodem nauki jazdy, pod okiem instruktora. Niektórzy śmiałkowie mogli spróbować swoich sił jako kierowcy. Uczniowie poznali specyfikę zawodu technika ekonomisty oraz logistyka, uczestniczyli w lekcji otwartej, podczas której zobaczyli jak wiele możliwości rozwoju kariery te zawody ze sobą niosą. Nasza młodzież zaprezentowała młodszym kolegom zajęcia z wychowania fizycznego zarówno na sali gimnastycznej, jak i na boisku szkolnym. Drużyna siatkarzy rozegrała mecz wewnątrz szkoły a piłkarze zagrali pod gołym niebem.
Uczniowie z klas wojskowych przygotowali pokaz musztry, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prezentację sprzętu wojskowego. Gimnazjaliści mogli sprawdzić swoje siły w rzucie granatem czy też spróbować pooddychać przez różnego rodzaju maski.
Młodzież uczestniczyła także w lekcji otwartej z geografii, mogli wówczas dowiedzieć się dlaczego warto uczyć się na nowo powstającym kierunku w naszej szkole związanym z turystyką i rekreacją, spotkali się również  z członkami Szkolnego Klubu Turystyki Rowerowej.
Gimnazjaliści poznali całą ofertę edukacyjną naszej szkoły przygotowaną specjalnie dla nich na rok szkolny 2013/2014. Na koniec Dnia Otwartego uczennice z klas o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych poczęstowały młodzież zimnymi napojami, lodami, świeżo upieczonymi ciasteczkami i rogalikami z marmoladą.
Cieszymy się ,że nasza inicjatywa spotkała się z tak miłym przyjęciem ze strony gimnazjalistów i czekamy na nich we wrześniu.

    


Kurs pierwszej pomocy
Zgonie z założeniami innowacji pedagogicznej z przysposobienia obronnego, w sobotę 27 kwietnia, chętni uczniowie klas drugich Liceum Ogólnokształcącego, odbyli certyfikowany kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie to prowadzone jest zgodnie ze standardami Europejskiej Rady Resuscytacji oraz dyrektywą nr 89/391/EWG. Ukończony kurs pozwala utrwalić zdobyta wiedzę, a także uzyskać dodatkowe punkty na uczelnie i szkółki mundurowe.


Konstytucja 3 Maja i pożegnanie maturzystów

26 kwietnia br obchodziliśmy w naszej szkole dwie uroczystości-święto Konstytucji 3 Maja i ostatnie spotkanie z klasami maturalnymi.
Klasa 1A LO przygotowała akademię z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przypomnieli o okolicznościach, w jakich ta ważna ustawa się tworzyła oraz zaprezentowali kilka utworów wierszowanych o tematyce patriotycznej.
Drugą uroczystością było pożegnanie klas maturalnych. W bieżącym roku szkolnym z naszą placówką pożegnało się 87 abiturientów z klas IV AT, IV BT, III A oraz III C. Zgodnie z tradycją starszych kolegów pożegnali młodsi-uczniowie klas II liceum i III technikum. Pod czujnym okiem pań polonistek- Anny Bielendy, Anny Pacek i Anny Zubrzyckiej młodzież przygotowała wzruszająca część artystyczną połączoną z występami zorganizowanego z tej okazji chóru. Na koniec przedstawienia specjalnie dla absolwentów uczniowie przygotowali krótka scenkę humorystyczną na temat dorosłości.
Najważniejsza częścią pożegnania maturzystów było wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz nagród rzeczowych. Pan Dyrektor Zbigniew Petynia serdecznie gratulował tym, którzy owe wyróżnienia otrzymali a także wszystkim tym, którzy szczęśliwie edukację w naszej szkole zakończyli.
Wszystkim abiturientom życzmy powodzenia na egzaminie maturalnym i wielu sukcesów w dorosłym życiu.

          


 V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie

Dnia 25 kwietnia 2013 r. na Wydziale Inżynierii Produkcji odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie . Celem konkursu było zapoznanie młodzieży z zasadami bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym. Organizatorami konkursu byli Wydział Inżynierii Szkoły Głównej Gospodarstwa Rolnego i redakcja dwutygodnika AGROmechanika przy współudziale partnera strategicznego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs składał się z 3 części: -etapu szkolnego (3600 uczniów szkół o profilu rolniczym i leśnym ze 162 szkół) -etapu wojewódzkiego (350 finalistów z 152 szkół)–etapu ogólnopolskiego (132 uczestników). Mateusz Chomina uczeń klasy III TMR zajął II miejsce w etapie ogólnopolskim. Za swoje osiągnięcia otrzymał indeks na studia na wybranym kierunku na Wydziale Inżynierii Produkcji SGGW i nagrody rzeczowe. Dodatkowym wyróżnieniem była nagroda pieniężna od ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. Nauczycielem prowadzącym był Jacek Opoń.


 

Wizyta w OSP Radymno
W dniach 24 i 25 kwietnia uczniowie klas I a i II d LO, uczestniczyli w wycieczce do OSP Radymno. Straż ta należy do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego ,w związku z czym posiada profesjonalny sprzęt , który został szczegółowo omówiony. W niedługim czasie podobną wycieczkę odbędą uczniowie klasy II a. Za możliwość udostępnienia i obejrzenia sprzętu dziękujemy Panu Burmistrzowi miasta Radymno oraz strażakom.

          


POWIATOWA LICEALIADA W PIŁCE NOŻNE
23 kwietnia br na boiskach MKS-u Radymno odbyła się Powiatowa Licealiada w piłce nożnej. W zawodach udział wzięło 7 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu jarosławskiego: Liceum Ogólnokształcące Nr.1 im. M. Kopernika, Zespół Szkół Drogowo- Geodezyjnych i Licealnych im. A. Witkowskiego, Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących , Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz organizator imprezy - Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie. W skład naszej drużyny wchodzą: Damian Demski, Dawid Pelc, Bernard Stopa, Mateusz Zaworski, Konrad Szadurski, Piotr Baran, Krystian Górecki( bramkarz), Damian Wojdyła (bramkarz), Jacek Łuc, Paweł Trojnar, Mateusz Buczkowski, Damian Drozdów, Krzysztof Polechojko, Karol Kucab, Adam Macieląg, Przemysław Zaprutkiewicz i Marcin Gardyan. Trenerami naszej reprezentacji są : Bogusław Sierżęga oraz Tomasz Sus. Uczestników powitał Pan Dyrektor Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie Zbigniew Petynia, który wszystkim życzył udanego turnieju. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy, zwycięzcy obu rozegrali mecz o pierwsze miejsce, drugie zespoły w grupach zagrały o miejsce trzecie. Zwycięzcą turnieju został Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących , nasi reprezentanci zajęli drugie miejsce a na trzeciej lokacie uplasowało się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę, z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem rozegrali wszystkie mecze i dzięki temu odnieśli duży sukces. Pan Dyrektor Zbigniew Petynia wręczył dyplomy i puchary zwycięskim drużynom. Uczestnicy i opiekunowie podkreślali dobrą organizację turnieju, szczególne słowa uznania należą się głównemu organizatorowi nauczycielowi z naszej szkoły Panu Tomaszowi Susowi.
                         


Marsz po zdrowie
22 kwietnia 2013 roku 13-osobowa grupa młodzieży z klas: IA LO, I TMRiŻ, IIA LO, IID LO i III TE wraz z opiekunami: Panią Małgorzatą Krupą i Panią Anną Zubrzycką uczestniczyła w IV już ,,Marszu po zdrowie”. Marsz ten, odbywający się w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, zorganizowany był przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarosławiu oraz Otwarte Stowarzyszenie Pedagogów pod honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego. W Marszu wzięli udział uczniowie 11 szkół ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi opiekunami; w sumie ponad 200 osób. Zebranych na parkingu uczestników przywitał i o celu Światowego Dnia Zdrowia powiedział Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu lek. med. Pani Beata Mędrala. Pani mgr Zofia Karwańska Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego, która przybyła na miejsce zbiórki zabrała głos, podkreślając wagę prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia. Wszyscy uczestnicy Marszu otrzymali smycze z logo organizatorów. Wymarsz nastąpił z parkingu pod sklepem Frac w kierunku tzw. Błoni do lasu Kidałowickiego, gdzie członkowie Organizacji „Strzelec” przygotowali ognisko. Na miejscu na wszystkich czekała miła niespodzianka: kiełbaski, pieczywo, napoje, ciasteczka. Tak więc przebyty spacer przy tak pięknej, słonecznej pogodzie oraz wspólne biesiadowanie przy ognisku okazały się ogromną przyjemnością i świetnym sposobem na wiosenny relaks.
                     


Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
19 kwietnia 2013 r. w naszej szkole odbył się powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorami turnieju byli: Starosta Powiatu Jarosławskiego, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Polski Związek Motorowy, Policja. W imieniu Starosty Jarosławskiego uczestników i opiekunów drużyn powitał dyrektor szkoły Zbigniew Petynia. Następnie z regulaminem i całym przebiegiem imprezy zapoznał uczestników p. Władysław Buczek. Turniej składał się z II części: teoretycznej. Która dotyczyła rozwiązania testów z wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz części praktycznej- jazdy na rowerze po torze sprawnościowym oraz sprawdzeniu wiedzy z udzielania pierwszej pomocy. Sędzią głównym był p. Janusz Sieradzki , przewodniczący PZMOT. W turnieju udział wzięło 6 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych oraz 8 drużyn ze szkół gimnazjalnych. Wyniki turnieju: szkoły podstawowe trzy kolejne miejsca to: Węgierka, Pełkinie, Łowce, w kategorii gimnazjum „na podium” znalazły się drużyny z Łowiec, Gimnazjum Nr 1 z Jarosławia, oraz Pełkinie. Na zakończenie turnieju zwycięskim drużynom nagrody wręczyli p. Starosta Jerzy Batycki, Radny Rady Powiatu- p. Tadeusz Zając, naczelnik Wydziału Oświaty- p. Adam Pióro, przewodniczący PZMOT – p. Janusz Sieradzki. Młodzież podczas tego spotkania mogła uczestniczyć również w symulacji jazdy samochodem po śliskiej nawierzchni, sprawdzić jak zachowuje się człowiek w zderzeniu, oraz jaka jest reakcja kierującego samochodem po spożyciu alkoholu (gogle symulacyjne). Było to możliwe dzięki właścicielowi Ośrodka Szkolenia Kierowców „WIRAŻ” p. Wacławowi Ochocie. Podziękowania kierujemy do pani Sylwia Zawadzka E-Kierowca, Maciej Matuszak E-Kierowca, Janusz Sieradzki Jarosławski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

tabele wyników: gimnazjum, szkoły podstawowe


KONKURS PLASTYCZNY MOJE RADYMNO
W poniedziałek 15 kwietnia w Urzędzie Miasta Radymno odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego "Moje Radymno" oraz wręczenie nagród. Konkurs został zorganizowany przez Burmistrza Miasta Radymno. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie i wykonali prace plastyczne przedstawiające piękno krajobrazu Radymna. Laureaci konkursu otrzymali nagrody i wyróżnienia z rąk Burmistrza Miasta Radymno Wiesława Pirożka oraz członków komisji konkursowej pani Małgorzaty Trojnar i pani Małgorzaty Sobejko.
Nasi uczniowie uzyskali następujące nagrody:
I miejsce - Stefania Kociańska (kl.IIIA) i Kamil Kędzior (kl.IIA)
III miejsce - Angelika Gońciarz (kl. IID) i Barbara Jacek (kl. IVBT)
Wyróżnienie – Ewelina Kaniowska( kl.IID) i Oksana Maruszak (kl.IA)
Nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            
 


VI Jarosławskie Potyczki Ortograficzne

VI Jarosławskie Potyczki Ortograficzne , czyli tak zwane dyktando powiatowe odbyło się 11 kwietnia br w auli niebieskiej Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej.
Wśród 264 osób, w tym m.in. senatora Andrzeja Matusiewicza, dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Dariusza Tracza, przewodniczącego Rady Powiatu Jarosławskiego Leszka Szczybyło, starosty Jerzego Batyckiego, członka Zarządu Powiatu Marka Puzio, burmistrza Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego, wiceburmistrza Bogdana Wołoszyna i wielu, wielu innych znalazła się trójka uczniów z naszej szkoły: Aneta Zachodnia z klasy 2A, Karol Orłowski z klasy 3 TE oraz Krystian Stec z klasy 3 TMRiŻ. Tekst dyktanda, już po raz drugi, czytała redaktor Beata Tadla z I Programu Telewizji Polskiej, której towarzyszył redaktor Jarosław Kret.
Niestety uczniom z naszej placówki nie udało się stanąć na podium, niemniej jednak byli zachwyceni udziałem w tym wielce prestiżowym konkursie.

 


Oferta edukacyjna na rok szkolny 2013/2014
Z ofertą edukacyjną można zapoznać się w zakładce "rekrutacja". Na stronie tej można także
zobaczyć materiał wideo.


TARGI EDUKACYJNE 2013
W czwartek 21 marca, już po raz siódmy w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu, zorganizowano Targi Edukacyjne. Targi przeznaczone są dla uczniów klas trzecich gimnazjum, aby pomóc im w wyborze dalszej drogi kształcenia. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Jarosławskiego Jerzy Batycki. Pan Starosta przywitał młodzież, ich opiekunów oraz przedstawicieli wszystkich szkól ponadgimnazjalnych z terenu powiatu jarosławskiego. Młodzież gimnazjalna mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, porozmawiać z uczniami, skosztować smakołyków przygotowanych przez uczniów. Podczas Targów naszą szkołę reprezentowali: Pan Dyrektor Zbigniew Petynia, Pan Kierownik kształcenia praktycznego Grzegorz Mianowski, Pani Magdalena Biesiadecka, Pani Małgorzata Krupa, Pani Anna Zubrzycka oraz uczniowie z klasy wojskowej: Piotr Kutyła, Aneta Zachodnia, Natalia Stasik a także uczennice technikum żywienia: Aneta Rucka, Barbara Sydorów i Jadwiga Wojtaszek, które dokonały cudów z owoców i warzyw. Młodzież rozdawała ulotki promujące naszą placówkę oraz odpowiadała na liczne pytania gimnazjalistów. Wyjazd został bardzo dobrze zorganizowany i należy go uznać za udany.

             


DZIEŃ OTWARTY PWSTE W JAROSŁAWIU
W dniu 13 marca 2013 r. tegoroczni maturzyści z naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Otwartym PWSTE w Jarosławiu. Odwiedzających piękny Kampus Uczelni przywitał Rektor Wacław Wierzbieniec oraz dyrektorzy Instytutów. Podczas Dnia Otwartego uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną pięciu Instytutów. Studenci przygotowali wiele atrakcji dla młodzieży – prezentacje kół naukowych i organizacji studenckich, zwiedzanie Laboratoriów, pokazy fizyczne, chemiczne, sprzętu geodezyjnego. Nasi uczniowie zapoznali się z kierunkami: Turystyka i rekreacja, Bezpieczeństwo Wewnętrzne, Pielęgniarstwo, Kosmetologię i wiele innych. Młodzież miała możliwość porozmawiania ze studentami i przekonać się o atmosferze panującej na Uczelni. Na zakończenie spotkania organizatorzy przygotowali poczęstunek, składający się z pysznych pączków i grillowanej kiełbaski. Młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu i z pewnością od października zasilą grono studentów PWSTE w Jarosławiu.


XX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH

W dniach 8-10 marca w Kielcach odbyły się XX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Młodzież z naszej szkoły , ucząca się w klasach o profilu Technik Mechanizacji Rolnictwa, pod opieką Pani Małgorzaty Czyż i Pan Jacka Oponia miała okazję zwiedzić wystawę . Uczniowie zobaczyli setki maszyn, które ułatwią pracę polskim rolnikom a także mogli skorzystać z porad doświadczonych specjalistów, którzy przyjmowali w punktach konsultacyjnych. Chłopcy byli zafascynowani pokazami i bardzo zadowoleni z wyjazdu.
   


DZIEŃ KOBIET

Gdzie nie ma kobiet, tam nie ma miłości” - słowa George Sand były hasłem przewodnim święta kobiet w naszej szkole. Klasa II D LO przygotowała przedstawienie, w którym z humorem opowiedziała o różnych problemach i kłopotach płci pięknej. Uczniowie zaprezentowali sytuację kobiet w małżeństwie oraz w pracy. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego przypomniał historię święta kobiet oraz złożył Paniom piękne życzenia

         


Zajęcia z samoobrony

W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej z edukacji dla bezpieczeństwa w klasie Ia LO oraz przysposobienia obronnego w klasie  IIa, IId LO zorganizowane zostały na terenie szkoły  zajęcia z samoobrony. Przeprowadzone przez instruktora krav maga Mariusza Miarę – prezentowały najskuteczniejszą formę ochrony, która zajmuje się praktycznym rozwijaniem najnowszych doświadczeń z zakresu obrony. Zajęcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i będą organizowane cyklicznie, przez cały drugi semestr bieżącego roku.
SPEKTAKL „ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM”
29 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie Agencja Artystyczna „Joanna” z Kielc zaprezentowała swoją interpretację wywiadu Hanny Krall z jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim- Markiem Edelmanem. 120 uczniów naszej szkoły z zapartym tchem obejrzało przedstawienie. Podczas opowieści o zdarzeniach przekraczających granice ludzkiej wytrzymałości na sali panowała absolutna cisza - młodzież w pełnym szacunku milczeniu wysłuchała relacji naocznego świadka. Aż trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę i do tego całkiem niedawno. Wywiad Hanny Krall to trudna i bardzo wzruszająca lekcja historii, którą powinien poznać każdy człowiek.


VIII EDYCJA Mickiewiczowskiego Konkursu Recytatorskiego przygotowana przez Panie: Annę Pacek, Annę Zubrzycką i Annę Bielendę odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej przy ulicy Złota Góra 13, gdzie obecnie mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie.
Mocno już zakorzeniona w tradycji Szkoły uroczystość ku czci jej Patrona Adama Mickiewicza została wzbogacona konkursem plastycznym pod nazwą: " Namaluj poezję Adama Mickiewicza". W tym roku honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Jarosławskiego Pan Jerzy Batycki, który również ufundował nagrody dla jego uczestników.
Wśród zaproszonych gości byli: Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Jarosławskiego Pan Adam Pióro, członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego Pan Marek Puzio oraz radny Pan Tadeusz Zając, a także: Burmistrz Miasta Radymno Pan Wiesław Pirożek oraz Dyrektorzy Gimnazjów z Radymna i okolic.
Obchody Święta Patrona Szkoły rozpoczęto uroczystą Mszą św. w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie Zaproszeni goście oraz młodzież szkolna zebrali się w sali gimnastycznej. Nagrody dla uczestników konkursu recytatorskiego i plastycznego wręczali: członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego Pan Marek Puzio, Dyrektor MOK-u w Radymnie Pani Dorota Gunia oraz Dyrektor Szkoły Pan Zbigniew Petynia. Rywalizacja w obu konkursach była zacięta, młodzież zarówno gimnazjalna, jak i ponadgimnazjalna zaprezentowała bardzo wysoki poziom przygotowania i umiejętności recytatorsko - artystycznych. Jury miało trudny wybór w przyznawaniu nagród dla najlepszych, ponieważ było ich wielu.
Jury w składzie :
- przewodniczący: Dorota Gunia ( dyrektor MOK-u w Radymnie)
- członkowie: Anna Bielenda ( nauczycielka j. polskiego w ZSOZiR w Radymnie)
Marta Cieszyńska ( nauczycielka j. polskiego w ZSOZi R w Radymnie)
Anna Huk ( nauczycielka j. polskiego w Gimnazjum w Radymnie)
przyznało nagrody w konkursie recytatorskim:
- w kategorii Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce - Krzysztof Miłosz - ZSOi B w Jarosławiu
II miejsce - Katarzyna Gawrońska - ZSOi T w Jarosławiu
III miejsce - Mateusz Sanocki - ZSOZi R w Radymnie
Wyróżnienia przyznano: Iwonie Czub i Dominice Kamińskiej
W kategorii szkoły gimnazjalne:
- I miejsce - Kamil Przytuła (Gimnazjum w Radymnie)
- II miejsce - Aleksandra Mazurkiewicz (Gimnazjum w Świętem)
- III miejsce - Aleksandra Jakubowska ( Gimnazjum w Maćkowicach )
Wyróżnienia otrzymali: Anna Czajka i Weronika Szymczycha
W konkursie plastycznym nagrody otrzymali:
- Dominika Olcha - ZSOiB w Jarosławiu
- Oksana Maruszak -ZSOZiR w Radymnie
- Jolanta Norek - ZSOiB w Jarosławiu
Wyróżnieni: Krzysztof Guziak i Kamil Kędzior ZSOZiR w Radymnie )
W kategorii szkoły gimnazjalne:
I miejsce - Izabela Demczyk ( Gimnazjum w Boratynie )
II miejsce Anna Noword (Zespół Szkół w Korczowej )
III miejsce Kinga Gradowska ( Gimnazjum w Radymnie )
Wyróżnieni: Dorota Trysła i Aleksandra Lesiak
Konkurs przebiegał w miłej atmosferze owianej duchem Patrona Szkoły Adama Mickiewicza.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku na IX Edycję. Uroczystość Święta Patrona Szkoły zakończyła inscenizacja II cz. "Dziadów " Adama Mickiewicza w wykonaniu uczniów ZSOiR w Radymnie.

         


Wyniki Konkursu pod nazwą: "SERCE W ZAKRĘTCE” ogłoszonego przez Samorząd Uczniowski. Celem akcji była zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz chorej dziewczynki: Julii Godzień. I miejsce - klasa II d LO (zebrano 3560 zakrętek), II miejsce -klasa I (zebrano 2900 zakrętek), III miejsce - klasa IV TA (zebrano 2385 zakrętek), IV miejsce - klasa III TE(zebrano 1004 zakrętki), V miejsce - klasa II a LO (zebrano 812 zakrętek). Klasom, które brały udział gratulujemy!!
 


Coroczna akcja mikołajkowa w Naszej Szkole jest także pretekstem do niesienia słodkiej radości najbardziej potrzebującym. Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie wraz z opiekunem Panią Anną Bielendą zorganizowali zbiórkę słodyczy, artykułów szkolnych i innych rzeczy potrzebnych dzieciom z Domu Samotnej Matki w Przemyślu. O pomoc w zbiórce darów poproszono sklepy: Delikatesy: " Centrum", "Piotruś Pan", " ADS", "KALPOL". Wszystkie darowane rzeczy przekazano wraz z Mikołajem i dwoma Elfami dzieciom i ich mamom z Domu Samotnej Matki w Przemyślu. Radości było bardzo dużo, a każdy uśmiech dziecka jest na wagę złota. Piękny gest, dobre serca i radość to najpiękniejsze dobro, jakie możemy dawać bezinteresownie.
Dyrekcja , Samorząd Uczniowski i młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie dziękują Mieszkańcom Radymna oraz wszystkim Darczyńcom za hojność i chęć dzielenia się z biednymi tym, co mamy.

 


Święty Mikołaj zawitał na ulicę Złota Góra 13 do Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych w Radymnie 6 grudnia 2012 r., czyli w czwartek. Każdy, młody i stary kocha Świętego Mikołaja, my także gościliśmy w naszej Szkole tego najbardziej uwielbianego świętego. Wprawdzie u nas uczy się młodzież ponadgimnazjalna, jednak okazało się, że dla niego wszyscy są ważni i równi. Święty Mikołaj wraz z pomocnikami, dwoma elfami odwiedzał uczniów i nauczycieli hojnie obdarowując słodkościami, miłymi pogawędkami i pochwałami. Wesoła atmosfera udzieliła się wszystkim a lekcje w tym dniu okazały się jeszcze milsze, aniżeli oczekiwano. Nikt nie narzekał a wręcz przeciwnie, każdy chętnie włączał się do wspólnej zabawy. Miło jest chociaż raz w roku poczuć się tak beztrosko, jak kiedyś w dzieciństwie.


W środę 5 grudnia 2012 r. uczniowie Naszej Szkoły wraz z Dyrektorem Panem Zbigniewem Petynią i opiekunami Panem Andrzejem Kupką i Piotrem Kaliszem uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Program wycieczki: zwiedzanie Sejmu na zaproszenie Pana Posła Tomasza Kuleszy, zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, zwiedzanie Stadionu Narodowego. Wizyta w budynku Sejmu Rzeczpospolitej i rozmowa z Panem posłem Tomaszem Kuleszą stanowiła doskonałą lekcję patriotyzmu opartą na praktycznej wiedzy i własnym, naocznym doświadczeniu podczas zwiedzania sali obrad. Pan Poseł Kulesza chętnie i ciekawie opowiadał o historii tego miejsca, a każdy uczeń słuchał i zapamiętywał, aby potem móc pochwalić się wiedzą na lekcji WOS. Następnym przystankiem było Centrum Nauki Kopernika. To, co udało nam się zobaczyć i usłyszeć przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zwyczajne lekcje np. fizyki czy chemii zmieniły się w niemalże baśniowy świat nauki. Źródła dźwięku, powstawanie fal i wiele innych ciekawostek dało nam wyobrażenie tego, jak interesujące mogą być tajemnice nauki. Była to najciekawsza lekcja fizyki do tej pory. Stadion Narodowy to ostatni, ale można powiedzieć, najbardziej wyczekiwany etap wycieczki. To, co zobaczyliśmy, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania: monumentalny obiekt, biało - czerwony wystrój na zewnątrz i piękna arena wewnątrz. Aż łza się kręciła na myśl, że tu nasza reprezentacja narodowa piłki nożnej występowała na Euro 2012. Było na co popatrzeć. Po tych wspaniałych atrakcjach koniec wycieczki był nieunikniony, a co za tym idzie powrót z marzeń do codziennej rzeczywistości. Wspomnienia jednak pozostaną a duma, że się było świadkiem takich miejsc, nie zatrze się nigdy. Z tęsknotą czekamy na następny wyjazd.


Dnia 04.12.2012r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Zawodowych i Rolniczych im. A. Mickiewicza w Radymnie, we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, odbyła się pierwsza w historii szkoły akcja rejestracji dawców szpiku kostnego. W przedsięwzięciu tym wzięli udział nauczyciele i pełnoletni uczniowie naszej szkoły. Działanie to miało na celu zgromadzenie danych osobowych i określenie fenotypu w układzie HLA przyszłych dawców szpiku kostnego. Cała akcja rozpoczęła się krótkim wykładem pani doktor, przedstawiającym podstawowe informacje dotyczące szpiku kostnego, chorób układu krwiotwórczego i zagadnień związanych z kwalifikowaniem i rejestracją potencjalnych dawców, oraz sposobami i trybem pobierania szpiku od dawcy. Jako ciekawostkę przytoczę kilka faktów z prelekcji, mianowicie: Corocznie w Polsce dochodzi do ok. 6000 nowych zachorowań na białaczki, prawdopodobieństwo zgodności tkankowej (możliwości przeszczepienia) dla niespokrewnionego dawcy wynosi jak 1 do 3000, koszty badań krwi potencjalnego dawcy wynoszą ok. 1000 zł. Po wyżej opisanym wykładzie przystąpiono do rejestracji dawców, którą rozpoczynano od wypełnienia ankiet na temat stanu zdrowia i danych osobowych. Następnie każda osoba przechodziła badanie lekarskie w czasie którego pani doktor dokonywała ostatecznej kwalifikacji do rejestracji dawców szpiku. (Należy zaznaczyć iż potencjalnym dawcą szpiku kostnego mogła zostać osoba pełnoletnia, która w dniu rejestracji była w całkowicie zdrowa i świadoma swojej decyzji). Sama rejestracja polegała na zebraniu od przyszłych dawców danych osobowych i pobraniu od nich dwóch próbek krwi (po 4 ml) na podstawie których w dalszych badaniach określany jest fenotyp dawcy i wykluczana jest obecność wirusów WZW i HIV. Uzyskane w ten sposób dane umieszczane są w bazie danych i przechowywane tam aż do ukończenia przez potencjalnego dawcę 50 roku życia. Akcja odbyła się z inicjatywy nauczyciela naszej szkoły p. Tomasza Susa, udział w niej wzięło ok. 50 uczniów i nauczycieli, a zarejestrowanych jako potencjalnych dawców zostało 30 uczniów i 2 nauczycieli. Oto honorowi dawcy szpiku kostnego w ZSOZiR w Radymnie (uczniowie): Matłosz Natalia, Bazylewicz Agata, Kokocki Krystian, Kowałyk Arek, Rabczak Jakub, Wanio Damian, Klepak Sebastian, Muszak Kamil, Kolebuk Marcin, Macieląg Adam, Klepak Barbara, Gruszka Monika, Wojciechowska Joanna, Kaniowska Justyna, Lew Joanna, Domszy Radosław, Sroka Anna, Wojtak Maciek, Gierla Piotr, Bazan Ewa, Broda Anna, Kloc Paweł, Kawecki Przemysław, Mojun Damian, Batycki Mateusz, Konieczny Maciej, Hryniuk Andrzej, Sołek Mariusz, Solarczyk Marcin, Łuc Jacek, Zaprutkiewicz Przemysław.
Nauczyciele: Biesiadecka Magdalena, Pałczyński Marek
                                                                                                                            (M.L)

       


Spektakl „Rycerze Honoru”
Kim byli średniowieczni rycerze? Młodzież z naszej szkoły mogła się przekonać w miniony wtorek podczas spektaklu przygotowanego przez Wrocławski Teatr Edukacji „Artenes”. Uczniowie klas drugich Liceum Ogólnokształcącego oraz klasy trzeciej Technikum Ekonomicznego wraz z opiekunami panią Małgorzatą Krupą i panią Anną Pacek z zapartym tchem śledzili losy legendarnego Króla Artura. Dodatkowym walorem przedstawienia była jego dwujęzyczność-aktorzy wypowiadali kwestie po polsku i po angielsku .Ciekawym pomysłem było także wprowadzenie elementów musicalowy, niezwykle modnych w kinie ostatnich lat. Młodzież zwiedziła również wystawę pt. „Przy Kraszewskiego ” w Muzeum Kamienica Orsettich a także pospacerowała podziemnymi korytarzami Jarosławia. Pogoda była zmienna, ale atrakcje zapewniły dobry humor do samego końca.


Konkurs BHP
Dnia 23 listopada br w siedzibie Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie odbyła się XIV edycja konkursu wiedzy o BHP w rolnictwie indywidualnym. Uczeń klasy III Technikum Mechanizacji Rolnictwa – Mateusz Chomina zajął w nim 7 miejsce, konkurencja była spora, bo w eliminacjach wzięło udział 19 osób. Serdecznie gratulujemy niezłego wyniku zarówno uczniowi, jak i opiekunowi –Panu Jackowi Oponiowi i trzymamy kciuki za następne konkursy.


 Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych I Rolniczych Im. Adama Mickiewicza zaprasza na VIII edycję Mickiewiczowskiego Konkursu Recytatorskiego oraz konkurs plastyczny: „Namaluj poezję Adama Mickiewicza” Pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Jarosławskiego

do pobrania: karta zgłoszenia, regulaminy konkursów recytatorskiego i plastycznego


I Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego

We wtorek 13.11.2012 r. uczniowie klasy III A LO (kierunek wojskowy) wraz z opiekunem Panią Wicedyrektor Małgorzatą Lipecką uczestniczyli w I. Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uroczystość zainaugurował rektor uczelni dr Jerzy Posłuszny wraz z Podkarpackim Kuratorem Oświaty Panem Jackiem Wojtasem. W kolejnej części uroczystości zebrani mogli  dowiedzieć się jak żyć bez nałogów, uczestnicząc w panelu dyskusyjnym „Moda na życie bez nałogów”. W dyskusji uczestniczyli specjaliści ds. uzależnień, przedstawiciele służb mundurowych, autorytety życia społecznego i świata nauki oraz studenci i uczniowie szkół podkarpackich, którzy zadawali uczestnikom panelu wiele pytań.  Specjalnym gościem tej części byli twórcy programu „Profilaktyka a Ty – PaT”. Celem tego programu jest tworzenie społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez nałogów. Ogólnopolski program PaT realizowany jest - pod kierunkiem Komendy Głównej Policji - od kilkunastu lat. Zakończenie tego bloku tematycznego  stanowił spektakl profilaktyczno-edukacyjny pt. „A jednak strzelę…” w wykonaniu przemyskiej Grupy Teatralnej ORATORIUM.Na wszystkich uczestników szkół ponadgimnazjalnych od rana czekało w WSPiA wiele atrakcji. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć  sprzęt, który na co dzień jest wykorzystywany przez poszczególne służby mundurowe funkcjonujące w państwie. Na parkingu przed budynkiem głównym WSPiA w Rzeszowie zaprezentowała się m.in. Policja, Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, Żandarmeria Wojskowa oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Można było również spróbować prawdziwej gorącej wojskowej grochówki.  

Święto Niepodległości
12 listopada 2012 r. Grono Pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy IV Technikum przypomniał najważniejsze wydarzenia sprzed lat, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Uroczystość stanowiła piękną lekcję patriotyzmu dla młodego pokolenia, ponieważ uczy właściwych postaw wobec Ojczyzny z książek lub lekcji historii. Pieśni patriotyczne stały się wymownym tłem do przedstawienia. Swoją obecność na obchodach zaznaczył również Poseł na Sejm RP Tomasz Kulesza. Pan dr Tomasz Kulesza podczas swojego wystąpienia nawiązał do symbolu patriotyzmu z XVI wieku, jakim był Piotr Skarga. Wystąpienie to było podsumowaniem obchodów tego święta.

                 


Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych w Radymnie zorganizował akcję pt. Symbole narodowe.
11 XI 2012 r. w Kościele św. Wawrzyńca w Radymnie odbyła się msza święta. Przed jej rozpoczęciem przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Gabriel  Bielenda wraz z opiekunem SU Panią Anną Bielendą przypinali uczestnikom uroczystej mszy za ojczyznę biało-czerwone kotyliony w kształcie wstążek. Był to rodzaj uhonorowania i uczczenia tej wielkiej chwili oraz wyraz postawy patriotycznej. Po mszy złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem zwycięstwa na Rynku w Radymnie.


Wyjazd na przejście graniczne w Korczowej
7 listopada br klasa 1 A LO o profilu wojskowym zwiedzała przejście graniczne między Polską a Ukrainą w Korczowej. Młodzież i opiekujące się nimi nauczycielki –pani Renata Pałczyńska i pani Marta Cieszyńska, byli bardzo zadowoleni z wizyty. Dowódca jednostki opowiedział im o funkcjonowaniu przejścia przed i po wstąpieniu do UE. Uczniowie dowiedzieli się także jak wygląda codzienna odprawa na granicy oraz jak wyglądała podczas EURO 2012. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka praca jest bardzo interesująca i chętnie by ją podjęli w przyszłości.


22 października klasa III TE wraz z wychowawczynią Panią Iwoną Pikor oraz Panią Alicją Kliszcz – nauczycielką geografii udała się na dwudniową wycieczkę w Bieszczady. Zakwaterowaliśmy się w Domu Pielgrzyma, w Ustrzykach Górnych i stamtąd pojechaliśmy do Brzegów Górnych, gdzie rozpoczęliśmy naszą wędrówkę na Połoninę Wetlińską. Szlak rozpoczynał się ostrym podejściem . Niektórzy tracili siły i nadzieję na pokonanie tego odcinka. Brak odpowiedniego przygotowania fizycznego, unikanie lekcji WF powodowały ostrą zadyszkę, ale profesorka Kliszcz nie opuściła maruderów, podtrzymywała ich na duchu i zapewniała, że już niedaleko do celu. Po około dwóch godzinach doszliśmy do schroniska Chatki Puchatka, a tam postanowiliśmy uzupełnić nasze zapasy. Niektórzy mieli okazję zakupić najdroższą wodę w życiu w cenie 7zł za 1,5l. Po krótkim wypoczynku ruszyliśmy dalej w drogę, która wiodła grzbietem Połoniny. Idąc podziwialiśmy piękne widoki, bo dzień był wyjątkowo ciepły i słoneczny. Pełni wrażeń dotarliśmy do Przełęczy Orłowicza i zeszliśmy w dół, do Wetliny, przechodząc przez malowniczą dzielnicę Manhattan. Niektórzy szli zbyt szybko, co skutkowało obtłuczeniem pewnych części ciała. Po dotarciu do schroniska zorganizowaliśmy wspaniałe ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski i w wesołej atmosferze dzieliliśmy się wrażeniami. Następny dzień powitał nas mgłą i drobnym kapuśniaczkiem. Mieliśmy w planach wyjście na Tarnicę, a skończyło się zwiedzeniem zapory w Solinie. Było dość chłodno, więc nie byliśmy tam długo. Już podczas wycieczki planowaliśmy kolejny wspólny wyjazd, gdyż ten był bardzo udany i na pewno będziemy go mile wspominać.


Dzień Papieski
W październiku każdego roku obchodzimy w naszej Szkole Dzień Papieski. Uroczystą akademią, przypominającą postać wielkiego Papieża – Polaka Jana Pawła II, wyznaczono na 22 października. Dzień ten jest równocześnie rocznicą beatyfikacji błogosławionego Karola Wojtyły. Montaż słowno – muzyczny połączony z prezentacją multimedialną w wykonaniu klasy III c LO stał się hołdem złożonym bł. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Cała społeczność Szkoły włączyła się we wspólną modlitwę i śpiewanie ku czci Papieża.


Wyjazd na strzelnicę

W dniu 18.10.2012r. klasa II D około godziny 11.00 wybrała się wraz z Panem Grzegorzem Torbiczukiem i Panią Wicedyrektor Małgorzatą Lipecką na strzelnicę do Przemyśla. Był to nasz drugi wyjazd, więc sprawy organizacyjne trwały bardzo krótko i już mogliśmy przystąpić do strzelania. Niestety nie każdemu się poszczęściło, ponieważ zdarzyły się osoby, które nie trafiły do tarczy. Naszą wycieczkę zakończyliśmy grupowym zdjęciem pod ośrodkiem strzelniczym. Dobre humory oczywiście nie opuściły nas nawet w autobusie. Wyjazd zakończył się powrotem pod szkołę o godzinie 14.00. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę z naszym kochanym profesorem .
II d.

W piątek 19 października klasa II A również wybrała się na strzelnicę do Przemyśla wraz z Panem Grzegorzem Torbiczukiem i Panią Wicedyrektor Małgorzatą Lipecką . Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Jeden z naszych kolegów, cichy i zwykle spokojny chłopak okazał się najlepszym strzelcem, oglądając jego wyczyny czuliśmy się jak na planie filmu akcji! Mieliśmy profesjonalnego instruktora, który zapewnił nam bezpieczeństwo. Obejrzeliśmy także pokaz strzelania z broni krótkiej. Wyprawę należy zaliczyć do bardzo udanych, już planujemy następne!
II a
 


Dnia 17 października br klasa III T MR i Ż wraz z opiekunami: wychowawczynią –Małgorzatą Czyż oraz Martą Cieszyńską, wybrała się na wycieczkę do Chotyńca, gdzie zwiedzała sakralne budowle greckokatolickie. Celem tego wyjazdu było poznanie istoty tej religii, przybliżenie innej kultury. Zwieńczeniem wyprawy było klasowe ognisko zorganizowane w leśniczówce w Zaleskiej Woli.

                        

Uczniowie z klasy III T MR i Ż


Dzień Edukacji Narodowej
   Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela, w rzeczywistości jest świętem całej społeczności szkolnej. Tegoroczną imprezę uświetnił swoją obecnością Poseł na Sejm RP pan Tomasz Kulesza, który wygłosił kilka słów do Kadry Pedagogicznej oraz zebranej młodzieży. Tym razem uroczystość tą połączyliśmy z pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów naszej placówki. Po podniosłym ślubowaniu szkolny zespół muzyczny„Algorytm” oraz uczniowie z klasy III a przedstawili część artystyczną. Zarówno młodzież jak i nauczyciele byli zachwyceni. A potem przyszedł czas na miłe słowa, życzenia i kwiaty.


WYJAZD DO KINA
   9 październik br uczniowie z klas: 1 A, 2 D i 2 A wraz z opiekunami : Małgorzatą Krupą, Piotrem Kaliszem, Anną Pacek i Anną Zubrzycką, wybrali się do Rzeszowa do kina Helios na film pt. „Jesteś Bogiem”. Historia Piotra Łuszcza ”Magika”, Sebastiana Salberta „Rahima”  Wojciecha Alszera „Fokusa” to nie tylko opowieść o trzech kumplach, członkach już legendarnego zespołu Paktofonika, ale przede wszystkim są to dzieje młodych Polaków  przełomu wieków. Obraz „Jesteś Bogiem” ukazał dramatyczne losy zwykłych chłopaków z osiedla, którzy za miłość do muzyki, wolność i niezależności gotowi byli zapłacić najwyższą cenę. Młodzież z naszej szkoły z przejęciem obejrzała film i była zachwycona kreacjami aktorskimi oraz oprawą muzyczną. Wyjazd był bardzo udany, dopisały zarówno humory, pogoda, jak i repertuar.


Zaczął się czas wycieczek szkolnych. Pogoda jak na październik dopisuje, więc po pierwszych podręcznikowych zakupach uczniowie chętnie wybierają się na zwiedzanie okolicznych zabytków kultury czy też przyrody. Okazuje się, że fascynujących miejsc godnych zobaczenia mamy w okolicy wiele.
Klasa I Technikum Mechanizacji Rolnictwa oraz Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego wybrała się na jednodniową wycieczkę do Krasiczyna i Bolestraszyc. Piękny, odrestaurowany zamek Krasickich oraz zespół parkowy skuszą swym urokiem nawet najwybredniejszych podróżników. W porze obiadowej warto było poszukać odpowiedniego miejsca na ognisko i pieczenie kiełbasek. Arboretum w Bolestraszycach chętnie wita miłośników niepowtarzalnych „ perełek” przyrodniczych, ale także ugości przy ognisku. Okazało się, że nawet krótka wycieczka może przynieść sporo radości. Młodzież uznała, że jest to bardzo fajna forma integracji klasowej i wspólnie spędzonego czasu, więc niedługo zaplanują następny wyjazd.

      


Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy
6 października 2012 r. uczniowie klas maturalnych wybrali się na pielgrzymkę do Częstochowy, aby przed obrazem Matki Bożej złożyć swoje prośby o opiekę nad nimi w tych dniach, kiedy staną przed trudnym egzaminem z wiedzy i życia, czyli maturą. Śpiewniczki oraz całą obudowę modlitewną przygotowali księża katecheci: Łukasz Piróg i Ireneusz Wójcik, a opiekunami w tym roku byli wychowawcy: p. Anna Kalisz, p. Marta Cieszyńska, p. Zofia Hawro, p. Zdzisław Koniuch. Pierwszym punktem programu była wizyty w Nowej Słupi ( Święty Krzyż), następnie w atmosferze skupienia i zadumy wyjechaliśmy do Częstochowy, aby tam modlić się w sprawach ważnych i istotnych dla wszystkich razem i każdego z osobna. Program wizyty był bardzo bogaty: Droga Krzyżowa, różaniec oraz Msza Święta w intencjach maturzystów, która odbyła się o godzinie 23:00. W międzyczasie posiłek, zwiedzanie obiektów sakralnych Jasnej Góry, czas wolny, modlitwy indywidualne były pięknym uzupełnieniem pielgrzymki. Uczniowie i ich opiekunowie byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

     


Inauguracja roku szkolnego 2012/2013
3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/ 2013. Zarówno dla kadry pedagogicznej, jak i dla młodzieży zaczął się okres trudnej i wytężonej pracy. Tegoroczny początek roku był wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy świętowaliśmy go jako Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza.
Na inauguracji spotkali się uczniowie oraz kadra pedagogiczna pod przewodnictwem Pana Dyrektora Zbigniewa Petyni. Uroczyste przywitanie roku szkolnego w naszej placówce uświetniła swoją obecnością Pani Zofia Karwańska- Etatowy Członek Zarządu Powiatu jarosławskiego.
   Rok szkolny w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza rozpoczęli uczniowie 15 oddziałów, łącznie ok. 360 osób.
Wszystkim życzymy wielu sukcesów oraz satysfakcji z pracy i nauki.

       

 Uroczystą akademią w dniu 29 czerwca 2012r. pożegnaliśmy kolejny rok szkolny, tym razem 2011/2012. Całoroczna praca uczniów, Grona Pedagogicznego i innych pracowników szkoły została nagrodzona wakacjami, czyli odpoczynkiem i błogim lenistwem. Obecny rok szkolny był wyjątkowo długi, więc tym bardziej oczekiwanie na jego zakończenie było pełne emocji. Pięknie przygotowana akademia: uczniowie ubrani odświętnie, na galowo, sztandar Szkoły, odśpiewany hymn Polski, kwiaty dla pana Dyrektora i nauczycieli to wszystko razem stanowiło piękny obraz. Dopełnieniem były świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe za wyniki w nauce i inne osiągnięcia w pracy naukowej i społecznej. Na koniec pan Dyrektor poinformował o przyznanych stypendiach Prezesa Rady Ministrów dla uczniów: Anety Zachodniej oraz Krystiana Góreckiego. Ostatnia informacja dotyczyła zmiany lokalizacji Szkoły od 1 września 2012 r.na budynek przy ulicy Złota Góra 13.

Wszystkim życzymy spokojnych i bezpiecznych wakacji !!!


Dzień Dziecka od wielu, wielu lat jest obchodzony na całym świecie. Jest to najbardziej wyczekiwany dzień w roku przez wszystkie dzieci ( trzeba czekać cały rok na ten jeden dzień). ZSOiZ jako szkoła ponadgimnazjalna kształci młodzież, ale marzenia z dzieciństwa są wciąż żywe, więc forma obchodów święta ma nieco inny charakter. W naszej Szkole, w tym dniu organizuje się Święto Sportu, czyli turnieje, mecze, gry i zabawy. W tym roku Samorząd Uczniowski zaplanował przeprowadzenie Turnieju międzyklasowego w piłce nożnej, mecz piłki siatkowej pomiędzy nauczycielami a uczniami, a także towarzyszące gry i zabawy promujące zdrowy tryb życia. Cała impreza odbyła się w dniu 1 czerwca 2012 r. na boisku „ ORLIK” Pogoda wprawdzie nas nie rozpieszczała, ale drobny deszczyk też nie zniechęcił do rozegrania meczów.
Wyniki Turnieju piłki nożnej : I miejsce - klasa I d liceum
II miejsce - klasa II technikum
III miejsce – klasa I a liceum
Indywidualnie wyróżniono zawodników :
1. Najlepszy zawodnik turnieju - Dawid Pelc klasa I d
2. Najlepszy bramkarz - Krystian Górecki klasa II T
3. Najlepszy strzelec - Mateusz Zaworski klasa I d
Mecz piłki siatkowej wygrali uczniowie pokonując nauczycieli 2 : 0 ( w dwóch setach :25:20 oraz 25:20. Walka była imponująca i wyrównana, ale trzeba przyznać, wygrali lepsi. Gratulujemy wygranej i znakomitej formy.
Imprezą towarzysząca było promowanie zdrowego trybu życia wśród młodzieży w formie gier, układanek i zabaw, jak np. „ piramida zdrowia puszczanie balonów z opisem substancji szkodliwych dla zdrowia.
Wodę mineralną i słodkości dla młodzieży ufundowała pani Bernadetta Gradowska, właścicielka Delikatesów Centrum w Radymnie. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w promowanie zdrowego trybu życia wśród młodzieży szkolnej


W piątek 25 maja 2012r.uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w pikniku zorganizowanym przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich. Klasy o profilu wojskowym zostały wydelegowane wraz z nauczycielami do wzięcia udziału w uroczystościach, które odbywały się na rynku głównym w Radymnie, a także na placu przed Urzędem Miasta. Od godziny 10.00 na placu ustawiano stoiska informacyjno - rekrutacyjne, prezentowano ekwipunek żołnierski i sprzęt wojskowy z wyposażeniem. Wyznaczeni wojskowi bardzo chętnie i dokładnie opowiadali o swojej pracy i działalności. Nasi uczniowie korzystali z możliwości uczestniczenia w tej praktycznej lekcji zawodu żołnierskiego. Mogli oni obejrzeć z bliska wnętrze wozów bojowych czy też usłyszeć, jak odbywa się rekrutacja na misje w Afganistanie lub innym kraju. Młodzież z zaciekawieniem słuchała tych relacji traktując je jako plenerową lekcję przysposobienia obronnego.

         


Piknik naukowy
W piątek 11 maja 2012 r. uczniowie naszej szkoły: klasa Ia LO oraz IIa LO mieli okazję uczestniczyć w pikniku naukowym organizowanym przez PWSW w Przemyślu. Młodzież chętnie zwiedzała cały obiekt Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej: park i pałac Lubomirskich, budynki dydaktyczne i sale wykładowe. Była też możliwość uczestniczenia w wykładach prowadzonych przez pracowników uczelni. Oprócz części oficjalnej warto było zapoznać się z ofertą nauczania w PWSW w przygotowanych stanowiskach pokazowych. Liczne konkursy, quizy, zabawy ruchowe i zręcznościowe dawały możliwość wykazania się swoją wiedzą i umiejętnościami.
Imprezę dodatkowo urozmaiciły pokazy walk rycerskich w wykonaniu studentów szkoły, prezentacja rynsztunku i strojów z dawnych epok. Mecz piłki siatkowej i footballu amerykańskiego, ścianka wspinaczkowa czy tyrolka (zjazd na linie) to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez PWSW dla gości. Oprawa muzyczna i smaczny poczęstunek dodatkowo spodobały się młodzieży i zachęcały do czynnego udziału w imprezie.
Uczennica naszej szkoły Aneta Zachodnia zdobyła III miejsce w konkursie wiedzy technicznej. Inne konkursy również cieszyły się zainteresowaniem. Wszyscy zgodnie zapowiedzieli, że za rok chętnie wezmą udział w takim pikniku.


Pożegnanie absolwentów ZSOiZ w Radymnie
…i kolejna grupa młodzieży odeszła w dorosłe życie…
27 kwietnia 2012 r. pożegnaliśmy absolwentów ZSOiZ w Radymnie z rocznika 2012.
Tradycyjnie klasy programowo niższe przygotowały krótki program artystyczny pod tytułem:
„ Ewolucja ucznia”. Humorystycznie utrzymana obudowa w formie komentarza prowadzących oraz zabawne stroje pasujące do poszczególnych etapów rozwoju ucznia sprawiły, że absolwenci zapamiętają na zawsze swoją edukację od wczesnoszkolnej do ukończenia szkoły średniej. Samorząd Uczniowski, również tradycyjnie, wręczył absolwentom długopisy z czarnym wkładem jako wyraz dobrych życzeń i pomyślnie napisanej matury. Oczywiście nie obyło się bez sentymentalnych łez, podziękowań za wspólnie spędzone lata, kwiatów i życzeń, czego zwieńczeniem było wręczenie świadectw ukończenia szkoły średniej.
Życzymy naszym absolwentom pomyślności i szczęścia na maturze oraz udanego startu w dorosłe życie.
Imprezę pożegnania absolwentów poprzedziła akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego oraz przekazanie sztandaru Szkoły pocztowi sztandarowemu z młodszych klas stanowiło bardzo ładną oprawę. Krótkim montażem słowno – muzycznym w wykonaniu uczniów klasy II Technikum przypomniano historyczne wydarzenia oraz okoliczności uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3-go Maja. Była to doskonała lekcja patriotyzmu w szkole.
W dniu 3 maja 2012 r. młodzież naszej szkoły wydelegowana wraz z pocztem sztandarowym weźmie udział w uroczystych obchodach święta na terenie miasta Radymno.
Połączenie tych dwóch uroczystości szkolnych było dla młodzieży sporym wyzwaniem, ale poradzili sobie na medal


24 kwietnia 2012 roku 14-osobowa grupa młodzieży z klas: IA, IIA i IIC naszej szkoły wybrała się z zamiarem propagowania zdrowego stylu życia na ,,III Marsz po zdrowie" organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarosławiu. Na miejscu zbiórki okazało się jednak, że marsz - ze względu na deszczową pogodę - został w tym dniu odwołany. Nikt jednak nie chciał słyszeć o powrocie do szkoły... Uratowała nas propozycja pani pedagog Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, byśmy dołączyli do ich grupy, która wybiera się na pieszą wycieczkę na ,,podjarosławskie błonia". Była to świetna decyzja! Naszą - w większości grupę żeńską- uzupełniła grupa - w całości męska! Deszcz ustąpił i słońce przepięknie przyświecało. Naszą wędrówkę uwieńczyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasy. Wyprawa okazała się więc całkiem udana! Pani pedagog, wychowawczyni klasy i grupie chłopców z ,,budowlanki" dziękujemy za zaproszenie, poczęstunek i miło spędzony czas


Targi Edukacyjne Jarosław 2012

W piątek 20 kwietnia, już po raz szósty w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu, zorganizowano Targi Edukacyjne. Impreza przygotowywana jest pod patronatem Starosty Powiatowego oraz Naczelnika Wydziału Oświaty. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz starostwa: Wicestarosta Józef Szkoła, Sekretarz Powiatu Stanisław Sopel i Naczelnik Wydziału Oświaty Adam Pióro. Targi przeznaczone są dla uczniów klas trzecich gimnazjum, aby pomóc im w wyborze dalszej drogi kształcenia. Podczas targów uczniowie mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych i placówek wychowawczych prowadzonych zarówno przez powiat, jak i przez miasto. Podczas Targów naszą szkołę reprezentowali: Pan Dyrektor Zbigniew Petynia, Pani Małgorzata Krupa, Pani Anna Zubrzycka oraz uczniowie z klasy wojskowej: Patryk Bacza, Aneta Zachodnia, Sylwia Stasik i Mateusz Zaworski. Młodzież rozdawała ulotki promujące naszą placówkę oraz odpowiadała na liczne pytania gimnazjalistów. Wyjazd został bardzo dobrze zorganizowany i należy go uznać za udany.


KONKURS - STOLIKI WIELKANOCNE
Dzień 4 kwietnia w naszej szkole był bardzo uroczystym dniem. W tym dniu młodzież wszystkich klas, w odświętnych strojach, przygotowywała się do konkursu na najpiękniejszy „stolik wielkanocny”. Komisja w składzie: pan dyrektor Zbigniew Petynia, ksiądz Andrzej Wolanin, pani Małgorzata Krupa oraz pani Anna Zubrzycka, miała bardzo trudne zadania, bo wszystkie klasy przygotowały piękne stoliki. Jury oceniało nawiązanie do tradycji wielkanocnych, walory smakowe a także ogólny wyraz artystyczny i pomysłowość w wykonaniu stolika. Komisja po obejrzeniu wszystkich stolików udała się na naradę i podliczenie punktów. I miejsce zajęła klasa IIIB, II miejsce ex aequo: klasa IA i ID
Wszystkim serdecznie gratulujemy! Jednocześnie cieszymy się z faktu, że młodzież podtrzymuje piękną tradycję przygotowywania i dekorowania świątecznych stołów.


W dniu 29.03.2012 odbyły się w naszej szkole jednodniowe szkolne rekolekcje wielkopostne. W tym dniu uczniowie chętni do wzięcia w nich udziału udali się razem ze swoimi wychowawcami i nauczycielami na Kalwarię Pacławską. Prognozy pogody nie były zachęcające, ale co tam .W czasie jazdy do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej tylko w jednym miejscu spadło parę kropel deszczu. W trakcie realizacji całego programu rekolekcji cieszyliśmy się słoneczną pogodą i porywistym wiatrem podziwiając przy okazji pierwsze ślady wiosny.
Na program jednodniowych rekolekcji składały się: Droga Krzyżowa szlakiem Dróżek Męki Pańskiej, wspólna Msza św. oraz część rozrywkowa.
Na miejscu okazało się, że były to rekolekcje szkolne dla dwóch szkół ponadgimnazjalnych z Radymna - Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek z siedzibą przy Złotej Górze i naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Adama Mickiewicza z siedzibą przy ul. A. Mickiewicza. Wspólnie uczniowie, wychowawcy
i nauczyciele obu szkół brali udział w Drodze Krzyżowej i Mszy świętej.
Słowo do uczestników rekolekcji w czasie Mszy św. wygłosił Dyrektor Administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu ks. mgr Janusz Jakubiec. Po Eucharystii
i bardzo krótkiej części rozrywkowej szczęśliwie wróciliśmy do swoich domów

                                                                                                Ks. Andrzej WolaninW dniu 26 marca 2012 r. odbył się Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny "Lwiątko 2012" organizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. uczestnicy konkursu: Piotr Kutyła, Aneta Zachodnia, Dawid Skowronek uczniowie klasy I LO, Karol Kucab, Monika Gruszka klasa II LO. Opiekunem konkursu była Pani mgr Agata Filip.


DZIEŃ KOBIET  W dniu 8 marca w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Kobiet. Uczniowie z klasy Ia przedstawili część artystyczną, która opowiadała o roli kobiet na przestrzeni dziejów oraz w czasach współczesnych. Przypomnieliśmy sobie postać Kleopatry, Nefretete, Katarzyny II, Matki Teresy z Kalkuty a także Marii Skłodowskiej – Curie. Nie zabrakło również elementów humorystycznych. Na scenie pojawiły się różne typy kobiet: „kura domowa”, „baba z mięsnego”, plotkara, paniusia, kobieta wojskowa, bisneswomen a nawet skandalistka Doda. Na zakończenie akademii mężczyźni złożyli kobietom życzenia i wręczyli kwiaty. Wszyscy przedstawiciele płci brzydkiej byli zgodni co do tego, że o paniach i koleżankach należy pamiętać cały rok, a nie tylko od święta.


Dnia 6 i 9 marca uczniowie klas pierwszych, w których realizowana jest  innowacja pedagogiczna z przysposobienia obronnego, odbyli   wycieczkę  szkolną do Żurawicy. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania Jednostki Wojskowej  JW  32333– I Batalionem Czołgów. Zostali zapoznani z historią, tradycjami i osiągnięciami jednostki oraz sprzętem bojowym, będącym w dyspozycji wojska. Mieli okazję poćwiczyć sprawność strzelecką na wirtualnej strzelnicy, sprawdzić jak wygląda wnętrze czołgu, wsłuchać się w żołnierską opowieść  oficerów WP


Konkurs plastyczny „Biblioteka moja teraźniejszość i przyszłość”
Konkurs plastyczny „Biblioteka moja teraźniejszość i przyszłość” zorganizowany został przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu z okazji Jubileuszu 60-lecia istnienia tejże placówki. Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich etapów kształcenia i miał być artystyczną odpowiedzią na pytanie: Jak wyobrażasz sobie bibliotekę przyszłości? W dniu 06.03.2012 podczas uroczystości jubileuszowych zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Uczeń naszej szkoły Krzysztof Guziak otrzymał wyróżnienie w konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.IV SZKOLNE ORTOGRAFITTI
W dniu 05.03.2012 w naszej szkole odbyło się „IV Szkolne Ortografitti”. Uczestnicy konkursu walczyli o tytuł „Szkolnego Mistrza Ortografii”. Organizatorami konkursu były nauczycielki języka polskiego: mgr Anna Bielenda i mgr Anna Zubrzycka. Do konkursu zgłosiło się 14 uczniów z różnych klas: Patryk Bacza, Łukasz Bylebył, Paweł Bielka, Monika Gruszka, Krystian Górecki, Adrian Korzeń, Karol Kucab, Jacek Łuc, , Daniel Noga, Karol Orłowski, Mateusz Presnal, Aneta Szpunar, Wioleta Szczurko, Aneta Zachodnia.
Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac wyłoniła zwycięzcę konkursu.
Tytuł Szkolny Mistrz Ortografii otrzymuje uczeń klasy II Technikum Karol Orłowski.


AKCJA "GÓRA GROSZA"
W dniach od 21.11 do 2.12.2011r została przeprowadzona już po raz dwunasty akcja „Góra Grosza”. Organizatorem tej akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji jest m.in. zebranie funduszy na pomoc dla Domów Dziecka.
W naszej szkole akcję „Górę Grosza” zorganizował oraz przeprowadził Samorząd Uczniowski oraz opiekunowie samorządu pani Małgorzata Krupa i pani Anna Zubrzycka. Nagrodą dla klasy, która uzbiera największą ilość monet był jeden dzień bez pytania. Po zakończeniu akcji SU wraz z opiekunami oraz inni chętni uczniowie podliczyli uzbierane pieniądze z uwzględnieniem ilości monet o poszczególnych nominałach. Była to trudna i żmudna praca, ale sprawiła uczniom wiele zadowolenia i satysfakcji. Ogółem podczas akcji Góra Grosza zebrano 42430 monet o łącznej wartości 998,81 zł.|
Nagrodę za największą ilość zebranych monet otrzymały klasy Id oraz IITe.
 


VII PODKARPACKIE TARGI EDUKACYJNE EduSalon

28 lutego 2012 roku młodzież naszej szkoły ( klasa IV T i III a LO ) uczestniczyła w Targach Edukacyjnych w Rzeszowie w Hali sportowej Podpromie. Impreza została zorganizowana z myślą o uczniach kończących w roku szkolnym 2011/2012 naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Na terenie potężnego obiektu sportowego umieszczono szereg stanowisk, w których prezentowało się ponad 100 różnych uczelni z zagranicy: Wielka Brytania, Irlandia, Dania, Holandia a także z całej Polski, np.: Kraków, Poznań, Warszawa, Rzeszów, Zamość, Przemyśl. Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z propozycjami dalszego kształcenia pomaturalnego, uzyskania informacji o uczelniach. Mogli także skorzystać z bezpłatnego poradnictwa w zakresie własnych predyspozycji zawodowych. Wykłady przedstawicieli wydawnictw na temat: jak zdawać maturę z różnych przedmiotów, aby odnieść sukces oraz ciekawe konkursy z nagrodami były świetnym dopełnieniem spotkania.
Uczestnicy Targów Edukacyjnych mieli też możliwość skorzystania z promocyjnej projekcji filmowej w kinie Helios. Spośród wielu propozycji młodzież wybrała film, który w tym roku był nominowany do Nagrody Oskara pt. „ W ciemności”.
Wrażenia po Targach i obejrzanym filmie były niesamowite. Dyskusje na temat projekcji a także reżyserii Agnieszki Holland wskazywały na duże zainteresowanie młodych ludzi tematyką stosunków polsko – żydowskich w czasie II wojny światowej.
 


W dniach 24 i 27 lutego 2012r uczniowie naszej szkoły zorganizowali tzw. "Dzień Hakowicza", czyli rodzaj happeningu w związku z udziałem w V edycji Ogólnopolskiego Programu "Mam Haka na Raka”. Jego celem jest promowanie profilaktyki nowotworowej poprzez działania młodzieży szkolnej. Stąd grupa młodzieży w składzie: Malwina Kędracka, Magdalena Strójwąs, Barbara Maciejska, Karol Kucab i Monika Gruszka we współpracy z opiekunami: Bożeną Stopą i Małgorzatą Krupą odwiedzając w poszczególnych klasach swoich kolegów oraz przechodząc ulicami miasta, odwiedzając sklepy i urzędy zachęcała lokalną społeczność do wykonywania badań profilaktycznych. Uczniowie rozdawali opracowane wcześniej i własnoręcznie wykonane ulotki edukacyjno-informacyjne oraz zbierali podpisy pod deklaracją „zachęcę 1 osobę do wykonania badania profilaktycznego”. Kolejnym etapem programu jest też organizacja zbiórki materiałów papierniczych (np. kredki, ołówki, bloki itp.), które młodzież przekaże do placówek społecznych w swoim regionie. Aby nasz zespół mógł przejść do II etapu konkursu ,,Znajdź haka na raka” musi - po zapoznaniu się z minimum onkologicznym czyli podstawową wiedzą na temat profilaktyki, rozpoznawania i leczenia nowotworów - wypełnić pomyślnie test sprawdzający wiedzę.
Trzymamy więc kciuki za naszych kolegów!

     

     

   


16 lutego uczniowie klas maturalnych wraz z opiekunami: Panią Anną Bielendą oraz Panią Alicją Kliszcz uczestniczyli w wykładzie zorganizowanym w  PWSTE w Jarosławiu. Wykład prowadził prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Gosztyła, który omówił tematyką dziedzictwa kulturowego Polski południowo-wschodniej  oraz zapoznał słuchaczy z nowoczesnymi sposobami prezentowania zabytków kultury. Prelegent przedstawił korzyści wynikające ze studiowania na kierunku Turystyka i Rekreacja w PWSTE w Jarosławiu. Do spotkania młodzieży w PWSTE doszło dzięki współpracy Dyrekcji Instytutu Stosunków Międzynarodowych i nauczycieli  Naszej Szkoły. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z doskonałą, nowoczesną bazą dydaktyczną placówki. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na  Dni Otwarte PWSTE, które odbędą się w dniach 20-21 marca.

więcej na stronie>>>


Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Radymnie zaprasza Absolwentów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych na kulig w Radawie.
Termin imprezy 11.02.2012 r.
Koszt : około 18 zł ( herbata, kiełbasa, przejazd saniami po lesie oraz dojazd z Radymna ).
Wyjazd z Radymna spod szkoły o godzinie 13:00. Chęć uczestnictwa należy zgłosić do         9 lutego 2012 r. w sekretariacie szkoły lub telefonicznie (16) 628-10-21
Zapraszamy !!


ORSZAK TRZECH KRÓLI

6 stycznia 2012 roku młodzież ZSOiZ brała udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Jarosławia do stajenki na Rynku. Uczniowie (Agnieszka Partyka, Edyta Niedział, Anna Maruszak, Faustyna Kieryk, Elżbieta Gołdynia, Katarzyna Kołodziej, Diana Grenda, Dominika Hołowacz, Piotr Kutyła) wraz z opiekunami ks. Andrzejem Wolaninem i Małgorzatą Krupą pomagali w obsłudze uroczystości rozdając opłatki i gwiazdki dobrych uczynków. Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Jarosławiu utworzyły trzy kolorowe orszaki - europejski, afrykański i azjatycki. Każdy z orszaków, oznaczony innym kolorem, był prowadzony przez jednego z królów jadącego konno. Orszaki, w drodze do stajenki, przeszły przez trzy sceny: z diabłami, aniołami i Herodem. Wśród postaci, które przechodziły znaleźli się królowie, dwór i rycerze, Święta Rodzina, aniołowie, diabły, pastuszki, dwórki, Herod oraz młodzież ze wstążeczkami. Nie zabrakło też żywych zwierząt: koni, osła, ptaków. W orszaku szli też harcerze, pielęgniarki, górnicy, hutnicy, żołnierze, policja, straż pożarna. Łącznie około pięciu tys. osób. Do przebranych postaci dołączali też mieszkańcy. Przemarsz królów i ich orszaków zakończył się przy stajence na Rynku. Tam życzenia mieszkańcom złożyli główni pasterze, czyli nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i metropolita przemyski abp Józef Michalik oraz koordynator imprezy ks. Andrzej Surowiec. Po życzeniach wszyscy podzielili się opłatkiem oraz kolędowali wspólnie z Eleni. Dla wszystkich było to niezwykle barwne i ważne wydarzenie. Jarosław stał się bowiem jednym z pierwszych miast, które postanowiły wcielić w życie ,,nową tradycję" radosnego, wspólnego świętowania uroczystości Trzech Króli na ulicach miasta.To już siódmy raz…

19 grudnia 2011 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie odbyła się VII edycja Mickiewiczowskiego Konkursu Recytatorskiego.   Konkurs stał się już tradycją w ZSOiZ  i ciągle wzbudza ogromne zainteresowanie wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Jarosławskiego. W tym roku gospodynią Konkursu była pani Anna Zubrzycka, która wraz z panem dyrektorem Zbigniewem Petynią zainaugurowała imprezę. Do jury zaproszono: Annę Bielendę jako przewodniczącą a także: Małgorzatę Krupę, Agnieszkę Kalinowską i Martę Cieszyńską jako członków jury.   Celem głównym Konkursu jest popularyzacja twórczości Adama Mickiewicza – patrona Szkoły poprzez recytację jego utworów lub w formie inspiracji plastycznej w kategorii: „Namaluj poezję Adama Mickiewicza” .  Recytatorzy podzieleni zostali na dwie grupy wiekowe:
  I – szkoły gimnazjalne
  II – szkoły ponadgimnazjalne.
Poziom recytacji był wysoki a interpretacje głosowe utworów poety niezwykle ciekawe. Jury miało sporo pracy przy wyborze „najlepszych z najlepszych”. Ilość nagród była jednak ograniczona, więc należało rozważnie ocenić recytujących. Ostatecznie nagrodzono: w kategorii szkoły gimnazjalne: I  miejsce – Dominika Lonc – Zespół Szkół w Łowcach II miejsce – Katarzyna Bereźnicka – Gimnazjum nr 1 w Radymnie III miejsce – Aleksandra Mazurkiewicz – Zespół Szkół w Świętem Wyróżnienia otrzymali: - Bernadeta Blok – Zespół Szkół w Sośnicy - Katarzyna Suchorowiec – Zespół Szkół w Laszkach w kategorii: szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce – Krzysztof Miłosz – ZSOiB w Jarosławiu II miejsce – Paulina Koralewicz I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu III miejsce – Mateusz Sanocki – ZSZiP w Radymnie Wyróżnienie otrzymali:- Grzegorz Sławiński – I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu - Iwona Czub – ZSOiZ w Radymnie W konkursie plastycznym „Namaluj poezję Adama Mickiewicza” nagrodzono w kategorii gimnazjum:   I miejsce – Iwona Napierko   II miejsce – Kinga Gradowska   III miejsce – Maciej Olszański w kategorii szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce – Dominika Olcha II miejsce- Mateusz Borowski III miejsca – Sławomir Starzec. W przerwie konkursowej uczestników i ich opiekunów zaproszono na poczęstunek składający się z kawy, herbaty ciasteczek i gofrów, które przygotowały uczennice naszej szkoły. Podczas obrad jury wszyscy zostali zaproszeni na program artystyczny „ADAM SAT”. Uroczyste zakończenie konkursu zostało uwieńczone wręczeniem nagród w poszczególnych kategoriach, którego dokonał Pan Dyrektor. Wspólne zdjęcia i zaproszenie na następną edycję konkursu było miłym podsumowaniem imprezy.

        


Koło Akcji Charytatywnej w ZSOiZ w Radymnie organizuje cyklicznie różne akcje pomocy dla najbiedniejszych. Szczególną opieką otacza Dom Samotnej Matki z Dzieckiem w Przemyślu. W tym roku również zorganizowano „pieczenie i sprzedaż gofrów”. Całkowity dochód został przekazany siostrom zakonnym, które prowadzą Dom Samotnej matki. Nasi uczniowie pod opieką księdza Andrzeja Wolanina a przy asyście Świętego Mikołaja, wykonali zadanie wzorowo. Podpatrzyliśmy i wykonaliśmy fotki dokumentujące akcję. Nie ominęliśmy przyjemności posmakowania gofrów ze śmietaną, dżemem i owocami. Warto było się skusić, tym bardziej, że cel był wzniosły. W tym dniu tj. 6 grudnia br. Święty Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci ( i nie tylko!) z prezentami. Redakcja portalu KRAM również gościła tego Pana w swoich progach. Co robił Święty w naszej szkole zobaczycie na zdjęciach, gdyż nasi redaktorzy śledzili jego poczynania. Jedno jest pewne, było dużo śmiechu, mnóstwo dobrej zabawy, a na koniec pozostały wspomnienia. No cóż, zgodnie z tradycją, za rok może znów nas odwiedzi ( ? ).

( więcej zdjęć na portalu KRAM-u ) 


PODZIĘKOWANIE
Składamy serdeczne podziękowania Mieszkańcom Radymna i innym Darczyńcom, którzy bezinteresownie włączyli się w zbiórkę słodyczy, artykułów żywnościowych, szkolnych i ubrań dla DZIECI z Domu Samotnej Matki z Dzieckiem w Przemyślu. Jest to piękny DAR SERCA złożony tym, którzy są najbiedniejsi, pokrzywdzeni przez los, a przez to potrzebują naszej pomocy. Społeczna akcja charytatywna pod hasłem: „BĄDŹMY MIKOŁAJAMI”
pokazała, że potrafimy mimo wszystko dostrzegać drugiego człowieka i jesteśmy wrażliwi na ludzkie nieszczęścia. Wszystkie artykuły zostały przekazane w dniu 5 grudnia 2011r. z udziałem Świętego Mikołaja dla dzieci i ich matek, co z ogromną wdzięcznością zostało przyjęte.

Redakcja portalu internetowego „KRAM”
wraz z opiekunem Anną Bielendą
oraz cała społeczność ZSOiZ w Radymnie


Święto Niepodległości
10 listopada 2011 roku Grono Pedagogiczne oraz uczniowie ZSOiZ w Radymnie wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. Krótki program artystyczny w wykonaniu klasy IV Technikum przypomniał najważniejsze wydarzenia sprzed 93 lat, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Uroczystość stanowiła piękną lekcję patriotyzmu dla młodego pokolenia, ponieważ oni uczą się właściwych postaw wobec Ojczyzny z książek lub podczas lekcji historii. Pieśni patriotyczne stały się wymownym tłem do przedstawienia. Młodzież uhonorowała to wydarzenie pięknym strojem galowym a klasa o profilu wojskowym wyróżniała się mundurem reprezentatywnym dla tego kierunku kształcenia.
   Następnego dnia, czyli w piątek 11 listopada, na terenie miasta Radymna odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości z udziałem władz Miasta, Gminy, Powiatu, Starostwa, Województwa a także Wojska Polskiego i mieszkańców Miasta.
   Młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie przygotowała na uroczystość biało-czerwone kotyliony, które reprezentanci szkoły przypinali uczestnikom uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w miejscowym kościele parafialnym. Poczet sztandarowy ZSOiZ w Radymnie obok pocztu Gimnazjum, Straży Pożarnej oraz Wojska Polskiego prezentował się imponująco, godnie i honorowo. Po nabożeństwie wszyscy ustawili się w pochodzie i udali pod pomnik, aby złożyć wiązanki kwiatów. W wyznaczonym szyku reprezentanci władz i szkół składali hołd poległym. Wśród składających wiązanki znaleźli się także nasi uczniowie wraz z nauczycielem.

        

           

           

           

      


Dnia 28 października uczniowie klas Ia i Id odbyli wycieczkę w ramach realizacji programu innowacyjnego z przysposobienia obronnego organizowaną  przez panią Dorotę  Goraj – Przybylską do placówki Straży Granicznej w Huwnikach. Celem wycieczki było zapoznanie sprzętu i wyposażenia  indywidualnego  oraz zespołowego  funkcjonariuszy SG. Szczególnym zainteresowaniem  ze strony uczniów cieszyły się   śmigłowce będące na wyposażeniu placówki. W końcowej fazie wycieczki korzystając ze stołówki SG opiekunowie pan Piotr Kalisz oraz pan Grzegorz Torbiczuk przygotowali ciepły posiłek.


DZIEŃ PAPIESKI

19 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji XI Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był pod hasłem – Jan Paweł II – człowiek modlitwy. Tegoroczne obchody miały szczególny charakter, ponieważ  to pierwszy Dzień Papieski po wyniesieniu Jana Pawła II na ołtarze do godności błogosławionego. Młodzież z klasy Ia i IIa, przy współpracy z panią Anną Zubrzycką i księdzem Andrzejem Wolaninem, przygotowała piękną akademię ukazującą ojca świętego jako człowieka rozmodlonego. Mottem akademii były słowa Jana Pawła II :

Człowiek jest wielki nie przez to,co posiada,lecz przez to kim jest,nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi…

Wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej w skupieniu i uwadze wsłuchiwali się w treść akademii. Na zakończenie uroczystości została odmówiona modlitwa do Ducha Świętego, którą bardzo często odmawiał Jan Paweł II.


Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2011 roku obchodzono w naszej szkole Święto Nauczycieli i Pracowników oświaty. Odświętne stroje uczniów i nauczycieli, kwiaty i uroczysta akademia przygotowana przez klasę III a LO stanowiły tło do tego szczególnego dnia. Przedstawienie w formie dziennika TV poświęcone było w całości nauczycielom i ich pracy. Humorystyczna forma programu artystycznego, czyli „ reforma szkolnictwa” w wydaniu pani minister edukacji rozbawiła nie tylko nauczycieli, ale także uczniów. Ciekawe prognozy zmian w szkole przyszłości pozwoliły na chwilę marzeń i nadziei, że być może stanie się to rzeczywistością.  Na koniec życzenia i wiele ciepłych słów płynących prosto z serc uczniowskich pokazały, jak wiele sympatii  mają wychowankowie względem swoich pedagogów. Kwiaty upiększyły całą uroczystość i święto obchodzone od ponad 200 lat.  My też dołączamy się do życzeń: wszystkim Nauczycielom i pracownikom oświaty życzymy dużo zdrowia, wytrwałości i pomysłowości w pracy z uczniami oraz sukcesów zawodowych.              


Wycieczka: Przemyśl – Siedliska – Bolestraszyce

11 października 2011 r. o godzinie 8:15 trzy klasy: IV T, IIIa LO i Id LO niemalże w pełnym składzie wyruszyły na jednodniową wycieczkę do Przemyśla i okolic. Pierwszym punktem programu był MOK w Przemyślu. Uczniowie obejrzeli sztukę Teatru Polskiego z Krakowa pt. „Tango” na podstawie dramatu S. Mrożka. Możliwość obcowania z kulturą żywego słowa, grą sceniczną oraz dobrą zabawą nie zdarza się na co dzień. Aktorzy wspaniale wcielili się w role bohaterów, a zaskakująca dekoracja oprawiona w doskonałe efekty dźwiękowe i muzykę współczesną, nie tylko bawiła widzów , ale także budziła wzruszenie i fascynację. Krótkie recenzje uczniów były tego dowodem: „wreszcie rozumiem całą sztukę”. Drugim punktem wycieczki, po „nasyceniu się” kulturą, było krajoznawcze poszukiwanie ciekawych miejsc w okolicy. Fort XI w w Siedliskach stał się doskonałym obiektem zainteresowań. Wprawdzie to jeszcze tylko ruiny, ale sukcesywne restaurowanie, a obecnie znakomicie nadają  się  do „zabawy w chowanego”. Pogoda sprzyjała wycieczkowiczom, ale porywisty wiatr zmusił do rezygnacji z pomysłu rozpalenia ogniska na wzgórzu i na otwartej przestrzeni. Z konieczności, ale też ciekawości, wycieczkowicze udali się do Bolestraszyc, aby tam w atmosferze pięknego o każdej porze roku, ogrodu botanicznego upiec kiełbasę na ognisku, a dla „smakoszy” – bułeczki. Zabawa była wyśmienita, a uczniowie pytali na koniec wycieczki: „ kiedy i gdzie znów wyruszymy”

       


Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy

  1 i 2 października 2011r, jak co roku, uczniowie klas maturalnych III a, III b i IV T wybrali się na pielgrzymkę do Częstochowy, aby przed obrazem Matki Bożej złożyć swoje prośby o opiekę nad nimi w tych dniach, kiedy staną przed trudnym egzaminem z wiedzy i życia, czyli maturą. Śpiewniczki oraz całą obudowę modlitewną przygotował ksiądz Andrzej Wolanin a opiekunami w tym roku byli wychowawcy klas: III a – mgr Alicja Kliszcz, III b – mgr Alicja Kurasz, IV T mgr Anna Bielenda.Wycieczka maturzystów przygotowano w rozszerzonej wersji, ponieważ pierwszym punktem programu była wizyta w Oświęcimiu w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau. Zwiedzanie obozu wraz z przewodnikiem pozwoliło młodzieży poznać tragiczną historię naszego narodu. Obraz tego przygnębiającego i smutnego miejsca dla każdego Polaka i nie tylko zapada głęboko w pamięci. W tym kontekście lekcje historii czy literatury polskiej stają się tłem do faktów i obrazów okrucieństwa II wojny światowej. Wtedy jasne i czytelne są słowa protestu: „ nigdy więcej wojny!”.            W atmosferze skupienia i zadumy wyjechaliśmy do Częstochowy, aby tam modlić się w sprawach ważnych i istotnych dla wszystkich razem i każdego z osobna. Zmęczenie i wrażenia nie przeszkodziły młodzieży w śpiewaniu i głośnym komentowaniu własnych doświadczeń. Program wizyty w Częstochowie był bardzo bogaty: droga krzyżowa na wałach, różaniec oraz msza święta w intencjach maturzystów, która odbyła się o godzinie 23. 00.  W międzyczasie posiłek, zwiedzanie obiektów sakralnych Jasnej Góry, czas wolny i modlitwy indywidualne były pięknym uzupełnieniem pielgrzymki. Potem już tylko wyjazd do domu. Uczniowie i ich opiekunowie byli bardzo zmęczeni, ale zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu. Kolejna wycieczka – pielgrzymka przechodzi do historii.


29 września 2011 r. w szkole odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi uczniami i członkami naszej szkolnej społeczności. Pan dyrektor Zbigniew Petynia przyjął uroczystą przysięgę pierwszoklasistów, którzy z dumą potwierdzili chęć uczestniczenia w procesie nauczania w ZSOiZ  im Adama Mickiewicza w Radymnie.  W godzinach wieczornych odbyła się druga część uroczystości - już mniej oficjalna, czyli otrzęsiny uczniów klas pierwszych oraz dyskoteka. Konkursy zaowocowały "przepyszną" zabawą i salwami śmiechu. Zabawa i tańce trwały do późnego wieczora a uczestnicy dyskoteki uznali, że to świetna forma wypoczynku, zabawy i wspólnie spędzonego czasu.

        


Inauguracja roku szkolnego 2011/2012
1 września, jak każdego roku, odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego, tym razem 2011/2012. W sali gimnastycznej zebrała się młodzież i grono pedagogiczne z panem dyrektorem Zbigniewem Petynią na czele. Odśpiewanie hymnu narodowego a potem wspomnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej stanowiło wzorcowy akt postawy patriotycznej zarówno nauczycieli jak i uczniów. Dopełnieniem tego była minuta ciszy jako hołd złożony poległym za wolność i niepodległość Polski.
W tym roku szkolnym w całym kraju mocno zaznaczył się niż demograficzny, który nie ominął też naszej szkoły. Trudności z naborem spowodowały, że nie udało się utworzyć ani jednego oddziału Technikum. W Liceum Ogólnokształcącym naukę rozpoczyna 43 uczniów w klasie I A profil wojskowy – wychowawca mgr Bożena Stopa. Trwają starania o podział tej bardzo licznej klasy na dwa równorzędne odziały o tym samym profilu. Mamy nadzieję, że zakończą się sukcesem a młodzież będzie mogła się uczyć w bardziej komfortowych warunkach.
Do zespołu nauczycieli dołącza mgr Agata Filip – nauczycielka fizyki a odchodzi mgr Agata Marekwica, która uczyła matematyki.
Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy wielu sukcesów w pracy i nauce oraz lepszego naboru w przyszłym roku szkolnym.2011/2012


 

archiwum 2010/2011>>>